nauka

Spaun, czyli cyfrowy symulator mózgu

Komputery potrafią wykonać dziś praktycznie każdą czynność, pod warunkiem, że zostaną zaprogramowane w odpowiedni sposób. Ale gdyby mogły myśleć jak człowiek, potrafiłyby się też same uczyć. Takie założenie legło u podstaw projektu Semantic Pointer Architecture Unified Network. Dla przyjaciół – Spaun.

Spaun opracowany został przez kognitywistów i programistów z kanadyjskiego University of Waterloo. Wyposażono go w kamerę cyfrową oraz ramie, dzięki któremu może pisać. Ale najważniejszym jego elementem jest program, który symuluje pracę 2,5 miliona neuronów, pogrupowanych w ośrodki. Dokładnie na wzór ludzkiego mózgu.

Naukowcy chwalą się, że Spaun jest „najbardziej zaawansowaną” symulacją ludzkiego mózgu jaką do tej pory stworzono. Pomimo tego, w porównaniu do prawdziwego mózgu, wypada raczej mizernie – potrafi rozpoznawać wzory i zapamiętywać (i mylić się przy tym) długie ciągi liczb. Jak na komputer jest to ogromne osiągnięcie.

W przyszłości naukowcy chcieliby by Spaun uczył się ćwicząc daną umiejętność. Później wystarczy zmienić nazwę na Skynet i przepis na potencjalną robo-apokalipsę gotowy. Zanim to jednak nastąpi możecie sami spróbować wyhodować swój symulator ludzkiego mózgu, ponieważ Spaun jest oprogramowaniem open-source. Choć szanse na to, ze uruchomicie go na pececie są raczej niewielkie. Może to i dobrze…

[ExtremeTech]

podobne treści