wynalazki

SpaceX: X-Wing i autonomiczne okręty

Lista osiągnięć Elona Muska już teraz jest długa, ale przedsiębiorczy Afrykaner nie zamierza jej jeszcze zamykać – ostatnio pochwalił się on między innymi planami budowy autonomicznych okrętów.

Choć jednostki pływające wydają się być poza obszarem zainteresowań założyciela SpaceX i Tesla Motors, nie jest to do końca prawda. Ostatecznie w przeszłości już zdarzyła się sytuacja, w której z nie zdążono na czas wyłowić z oceanu rakiety systemu Grasshopper po udanym teście. Dlatego od jakiegoś czasu w SpaceX trwały już prace nad autonomicznym okrętem, który służyłby jako platforma do lądowania dla rakiet wielokrotnego użytku projektowanych przez tę firmę. Do stabilizacji pozycji autonomicznych statków SpaceX planuje wykorzystać systemy używane na pływających platformach wiertniczych. Według Muska wystarczą one do utrzymania pozycji okrętu w promieniu trzech metrów nawet podczas sztormu.

Swoim projektem Musk pochwalił się w sobotę na Twitterze. Chwilę wcześniej zapowiedział też, że w przyszłości rakieta Falcon 9 zostanie wyposażona w specjalne składane „skrzydła”, których zadaniem będzie ułatwienie manewrowania podczas lądowania. Musk nazwał tę konfigurację „X-wing”.

Co prawda do myśliwca z uniwersum Gwiezdnych Wojen nadal daleko, ale dzięki tym wynalazkom odzyskiwanie rakiet SpaceX powinno w przyszłości być prostsze, a co za tym idzie, tańsze.

 

Zdjęcie: Twitter/Elon Musk

podobne treści