ciekawostkinews

SpaceX potwierdził wybranie lokalizacji na budowę pierwszego komercyjnego kosmodromu

Właściciel Space Exploration Technologies, Elon Musk, poinformował media o ostatecznym zakończeniu poszukiwań lokalizacji na budowę pierwszego, komercyjnego kosmodromu firmy. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami miliardera, kosmiczny port SpaceX zostanie postawiony w Boca Chica Beach, niedaleko Brownsville w południowym Teksasie.

Wybór takiego, a nie innego miejsca na budowę kosmodromu jest  ponoć podyktowany w dużej mierze obecną, dość trudną sytuacją ekonomiczną regionu. W zamian za natychmiastowe stworzenie około 300 nowych miejsc pracy, przedsięwzięcie SpaceX otrzyma wsparcie od władz stanowych w postaci  2,3 mln  USD z Teksańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, a także dotacje w wysokości 18 milionów dolarów ze SpacePort Trust Fund i środków samorządowych na stworzenie niezbędnej infrastruktury. Tamtejsza administracja twierdzi, że chce wspierać Muska kontynuując tradycję przodownictwa stanu w projektach związanych z szeroko pojętą eksploatacją kosmosu.

Według najnowszych deklaracji kierownictwa firmy, Space X chce testować w Boca Chica Beach około 12 rakiet typu Falcon Heavy i Falcon 9 rocznie, co zdaniem Federalnej Administracji Lotniczej nie powinno odbić się negatywnie na bezpośrednim otoczeniu portu. Założone w 2002 roku przedsiębiorstwo chce docelowo całkowicie uniezależnić się od wpływów państwowych agencji kosmicznych i pozyskiwać środki na utrzymywanie swojej działalności z tzw. turystyki kosmicznej (obejmującej swym zasięgiem także Marsa), badań oraz sprzedaży materiałów i złóż wydobywanych z rozmaitych obiektów w Układzie Słonecznym. Co dość oczywiste, długo zapowiadany kosmodrom ma służyć jej jako port dla przyszłych komercyjnych lotów w kosmos.

Niestety, w opublikowana dziś notka prasowa nie zawiera żadnych konkretnych informacji na temat planowanej daty otwarcia obiektu. Pozostało nam więc tylko uzbroić się w cierpliwość. Źródło: Gizmodo.com

podobne treści