news

SpaceX podejmie dziś kolejną próbę lądowania rakiety Falcon 9

Pierwszy odcinek piątego sezonu Gry o Tron (obojętnie czy ze źródła oficjalnego, czy „wycieku” jaki miał miejsce przez weekend), nie jest jedynym spektaklem, jaki warto dziś oglądać. Już niebawem odbędzie się kolejna próba lądowania rakiety SpaceX Falcon 9.

Po wypadku, jaki miał miejsce podczas ostatniej próby lądowania rakiety Falcon 9, Elon Musk zapowiadał, że próby będą podejmowane do skutku, a ten rok dostarczy jeszcze wielu okazji. I rzeczywiście, autonomiczna barka nazwana Just Read the Instructions na cześć statku kosmicznego występującego w powieści Iaina M. Banksa Gracz, na której wieczorem naszego czasu ma wylądować rakieta, już czeka na Atlantyku.

Od ostatniej próby, która skończyła się spektakularną, choć niezbyt groźną eksplozją, minęły trzy miesiące. W tym czasie autonomiczna barka została wyremontowana i udoskonalona w taki sposób, by mogła przeciwstawić się większym falom. Choć można mieć nadzieję, że to ostatnie usprawnienie nie będzie dziś potrzebne, ponieważ na razie pogoda w miejscu zaplanowanego lądowania jest dużo lepsza niż podczas ostatniej próby.

Start rakiety Falcon 9, która z Przylądka Canaveral ma wynieść na orbitę statek Dragon z zaopatrzeniem dla ISS, zaplanowano na 16:15 miejscowego czasu. Próba lądowania ma rozpocząć się kilkanaście minut później.

[Update]

Niestety tym razem pogoda również spłatała SpaceX figla – start został przełożony na jutro na godzinę 16:10 miejscowego czasu.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści