news

SpaceX po raz kolejny wylądowało na pływającej barce

Niecały miesiąc temu SpaceX po raz pierwszy udało się wylądować rakietą na autonomicznej barce. Dziś firma powtórzyła ten wyczyn.

Jest to tym większe osiągnięcie, że tym razem szanse na udane lądowanie były raczej niewielkie. Wszystko przez to, że tym razem rakieta Falcon 9, której pierwszy człon miał spróbować wylądować na autonomicznej barce, miała dostarczyć satelitę na orbitę geostacjonarną, a to oznacza, że musiała poruszać się z większą prędkością, była wystawiona na większe przeciążenia i wyższe temperatury podczas lotu powrotnego. SpaceX twierdziło nawet, że w tym przypadku powtórzenie kwietniowego sukcesu jest „mało prawdopodobne”.

Pomimo tego, już po raz drugi udało się wylądować rakietą na autonomicznej barce oceanicznej. Sukces ten jest potwierdzeniem tego, że podejście SpaceX przynosi powtarzalne rezultaty, które są kluczowe, jeśli chce się myśleć poważnie o wykorzystywaniu tych samych członów rakiety podczas różnych startów.

Na razie SpaceX zdążyło pochwalić się jedynie niezbyt wyraźnym zdjęciem (powyżej) wykonanym po lądowaniu, ale firma na pewno już niebawem udostępni więcej materiałów i nagrań związanych z dzisiejszym startem.

Zdjęcie: Twitter/SpaceX

podobne treści