biznesnews

SpaceX ma pierwszego konkurenta. Wczoraj odbył się lot testowy rakiety Antares

Do elitarnego grona firm, które będą latały z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną dołączy wkrótce Orbital Sciences Corporation. Wczoraj odbył się pierwszy udany lot testowy rakiety Antares.

SpaceX ma od wczoraj pierwszego prawdziwego konkurenta. Co prawda Ornital Sciences jest w przemyśle kosmicznym dużo dłużej niż przedsiębiorstwo Elona Muska, ale to właśnie to drugie jako pierwsze zdobyło kontrakt na obsługę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A ponieważ konkurencja jest dobrą rzeczą, NASA nie zamierza ograniczać się do jednego podwykonawcy

Rakieta Antares powstała w ramach tego samego programu rozwoju komercyjnych rakiet co konstrukcje SpaceX. Zaprojektowana jest jako średniej wielkości, dwustopniowa, tania rakieta, która może wynieść na niską orbitę okołoziemską 5 ton ładunku. Start przekładany był dwa razy ze względu na probklemy techniczne oraz złą pogodę, ale wczoraj rakieta wystartowała z ośrodka rakietowego NASA w Wirginii i bez problemów dotarła na orbitę.

Po 10 minutach lotu, na wysokości około 200 kilometrów, od rakiety odłączył się testowy moduł transportowy. Rakieta Antares dostarczyła także na orbitę trzy satelity z serii PhoneSat o nazwach  Alexander, Graham i Bell. Wszystkie trzy Zostały one zbudowane w oparciu o Nexusa One w oparciu o dwa urządzenia Nexus S i jednego Nexusa One.

Kolejny start rakiety Antares odbędzie się w czerwcu lub w lipcu. Ale tym razem w jej ładowni znajdować się będzie prawdziwy statek zaopatrzeniowy Cygnus, który będzie musiał zadokować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

podobne treści