news

SpaceX chce zorganizować turystyczny lot dookoła Księżyca

SpaceX ogłosiło na Twitterze, że zamierza wysłać swojego pierwszego kosmicznego turystę. Umowa na lot dookoła księżyca została już podpisana, a tożsamość pierwszego pasażera poznamy 17 września.

Oczywiście lot dookoła Księżyca nie będzie tani, więc potencjalnych pasażerów powinno się poszukiwać raczej na liście Forbes top 500, ale nie przeszkadza to SpaceX twierdzić, że będzie to ważny krok dla wszystkich ludzi, którzy marzą o podróży w kosmos. To oczywiście w pewnym sensie prawda, ale nawet wielokrotne wykorzystanie tych samych stopni rakiety nie obniży kosztów tak bardzo, by na lot stać było statystycznego Kowalskiego.

Niemniej już to obniżyło koszty do tego stopnia, że kosmiczny turysta poleci nie na ISS, a w podróż dookoła Księżyca. Trzeba przyznać, że będzie to wyjątkowe osiągnięcie.

Pod warunkiem, że zostanie zrealizowane. Na razie SpaceX nie podało szczegółów, a pytani o nie rzecznicy firmy milczą. Nie wiadomo więc za pomocą jakiego statku SpaceX zamierza wywiązać się z kontraktu, skoro firma, jak zapowiadał wielokrotnie Musk, nie planuje używać Falcon Heavy do lotów z udziałem ludzi, a projektowana BFR (tak, to ta rakieta jest na powyższej grafice) istnieje na razie tylko na papierze. Pozostaje nam poczekać do poniedziałku na więcej szczegółów.

Ilustracja: SpaceX/Twitter

podobne treści