biznesnewsWiadomości promowane

SpaceX chce udostępniać satelitarny internet

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przyszła kolonizacja Marsa nie będzie przedsięwzięciem tanim. Zwłaszcza SpaceX, które od dłuższego czasu planuje przeprowadzić własną misję na Czerwoną Planetę właśnie z myślą o przyszłej kolonizacji. Wygląda jednak na to, że firma Elona Muska postanowiła zdobyć fundusze na ten cel w dość nietypowy sposób.

SpaceX zamierza bowiem, we współpracy z innymi przedsiębiorstwami, rozpocząć dostarczanie satelitarnego Internetu. Firma złożyła już wniosek o przydzielenie jej pasma transmisyjnego potrzebnego do przesyłania danych przy pomocy sieci satelitów, które w przyszłości miałyby zostać umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Złożony w amerykańskiej FCC wniosek obejmuje plan wysłania na orbitę całej konstelacji satelitów, która docelowo ma składać się z ponad 4 tysięcy urządzeń. Mają one krążyć na wysokości od około 1100 kilometrów do około 1300 kilometrów, a średni czas ich życia ma wynosić od 5 do 7 lat, a średnie opóźnienie sygnału ma wynosić mniej niż 100 milisekund. Biorąc pod uwagę ich planowaną ilość, oraz stosunkowo krótką żywotność, można zakładać, że SpaceX rozważa wykorzystanie floty małych i tanich satelitów, takich jak na przykład satelity typu CubeSat.

W pierwszej fazie projektu SpaceX planuje wysłanie około 800 satelitów, których zadaniem byłoby dostarczanie Internetu na obszarze USA, Hawajów, Puerto Rico i Wysp Dziewiczych. Z czasem zasięgiem miałby zostać objęty cały glob.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści