newstablety

Spacer po nowym Androidzie Honeycomb

Po raz kolejny docierają do nas doniesienia o nowych, zachwycających funkcjach nowej wersji Androida – Honeycomb, przeznaczonej wyłącznie na tablety. Czym zaskoczy nas Google?

Interface systemu

Największą zmianą w Androidzie 3.0 jest zdecydowanie jego wygląd. Skoro system jest przeznaczony dla tabletów, to rozmieszczenie i rozmiar ikon jest przystosowane do obsługi większych urządzeń. W przeciwieństwie do iPadów, nie jest to po prostu przeskalowana wersja systemu z iPhone’ów. Ikony są mniejsze, dopasowane, w rezultacie czego więcej ich zmieści się na ekranie.

Pasek powiadomień

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for Tablets

Pasek powiadomień został przeniesiony na dół wyświetlacza. Trzy ikonki od lewej to przyciski powrotu, wywołania głównego pulpitu i ostatnio otwieranych aplikacji.

Pulpity

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for TabletsWygląd pulpitów (ekranów) nie zmienił się bardzo w stosunku do poprzednich wersji. Nadal możemy dodawać skróty aplikacji, widżety, przełączać się pomiędzy pulpitami. Dodano efekty 3D przejść pomiędzy ekranami.

Pasek akcji

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for Tablets

Nowością w Honeycombie jest zdecydowanie pasek akcji. W każdej aplikacji znajdzie się miejsce zarezerwowane właśnie dla tego paska. Będzie zawierał on opcje kontekstowe, przyciski nawigacji i inne funkcje. Na przykładzie aplikacji Gmail widzimy, że teraz łatwo napiszemy nowego maila, czy zobaczymy postęp wysyłania poprzedniej wiadomości. Skończy się odwieczne klikanie na przycisk „Menu”, wszystkie opcje znajdą się na górze.

Klawiatura i kopiuj/wklej

Rzecz jasna, klawiatura będzie o wiele wygodniejsza z racji jej wielkości. Klawisze zostały zaprojektowane by przypominać jak najbardziej standardową, komputerową klawiaturę.

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for Tablets

Kopiuj i wklej, najważniejsza funkcja edytorów tekstu przy pisaniu prac domowych czy różnych dokumentów, została uproszczona. Długie przyciśniecie słowa spowoduje jego zaznaczenie, Pasek Akcji poratuje nas wtedy z odpowiednimi opcjami: kopiuj, wklej, wytnij, podziel się z innymi.

Dostosowanie aplikacji

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for Tablets

Większe zmiany zauważymy w Talku, Przeglądarce, Aparacie, Kontaktach i Emailu. Przeglądarka otrzyma otwieranie stron w kartach (w końcu!), synchronizację zakładek z Chromem i tryb incognito. Google Talk obsłuży wideo-rozmowy.

Screenshot Tour of Android 3.0 Honeycomb, Built for Tablets

Zmiany w innych aplikacjach nie są aż tak rewolucyjne, polegają bardziej na odświeżeniu wyglądu. Aparat otrzymał nowy, ciekawy design. Na zmiany estetyczne możemy także liczyć w Kontaktach, Emailu i Kalendarzu. Google chyba postanowił zmienić kolorystykę i zamiast koloru zielonego zobaczymy niebieski. Podkreślenie odrębności serii dla tabletów?

Nie wiem, jak wy, ale mi te zmiany podobają się. I to bardzo. Wszystkie wady Androida, które naprawialiśmy korzystając z innych aplikacji znikną. iPadowi urosła spora konkurencja. [Android 3.0 Platform Highlights]

podobne treści

 • dawid.dubanosow

  Czekamy na mot orole quazar :P wtedy bd można coś na ten temat powiedzieć…

 • ansii38

  System zapowiada się bardzo ciekawie, problemem może być jedynie fragmentacja, tak jak jest to w przypadku wersji na smartfony. Jedna uwaga – o ile o Androidzie na Galaxy Tab możemy powiedzieć, że jest to przeskalowana wersja systemu, to o iOS na iPada już niekoniecznie.

 • agarvaen

  Wygląda fantastycznie!!! Ciekawe jakie rozdzielczości będzie obsługiwał, chętnie zainstaluje go na swoim kompie zamiast obecnej dystrybucji Linuksa

 • dawid.dubanosow

  @agarvaen
  a jakiej teraz używasz? Ubuntu?

 • Dominik Poplawski

  Co do galaxy tab to samsung podobnie jak apple wydał nowe wersje aplikacji dostosowane bardziej do tabletów. Tyle że samsung w mniejszym stopniu. Android 3.0 to wersja od podstaw tworzona dla tabletów. Zupełnie inny interface i dobrze sam pulpit wygląda super praktycznie nie to co na ipad. Myślałem o kupnie ipada (galaxy tab cenowo mi nie odpowiada) ale widzę że warto chwilę poczekać :)