news

Sony PSP2 to 5-calowy ekran OLED, dotykowy tylny panel i 4-rdzeniowe procesory

Na zorganizowanym przez Sony spotkaniu zaprezentowano długo oczekiwanego następcę PlayStation Portable. Konsola nazwana przez Japończyków „Next Generation Portable” została wypchana po brzegi zapierającą dech w piersiach technologią.

PSP2 (lub NGP) ma 5-calowy ekran dotykowy typu OLED o podwyższonej rozdzielczości (w porównaniu do poprzednich modeli PSP), dwa (zamiast jednego) dżojstiki analogowe, kamerki po obu stronach obudowy, dotykowy (!) tylny panel konsoli wykorzystywany również jako kontroler, łączność 3G, Wi-Fi, moduł GPS oraz żyroskop i akcelerometr. Największe wrażenie robią jednak czterordzeniowe procesory: ARM Cortex A9 i graficzny PowerVR SGX543MP+.

Czego nie znajdziemy w następcy PSP ogłaszanym przez Sony, jako tak samo mocny co stacjonarne PlayStation 3? Zniknął pożerający siły witalne akumulatora napęd UMD – ma on zostać zastąpiony nowym typem nośnika. Cały czas będziemy mogli korzystać z kart Memory Stick.

Panel dotykowy z tyłu obudowy zajmuje tyle samo miejsca, co ekran, i reaguje na więcej niż jeden dotyk palca jednocześnie.

Sony dodało jeden dodatkowy dżojstik analogowy i zostawiło bez zmian stary krzyżak i cztery przyciski z logo kwadratu, koła, trójkąta i iksa. Dwa przyciski w górnej części obudowy również są na swoim miejscu. Oznacza to, że teraz PSP2 jeszcze bardziej przypomina swoim wyglądem pad do stacjonarnych konsol PlayStation.

Z innymi graczami będziemy się łączyć za pomocą oprogramowania o nazwie LiveArea. Wyświetli ono na ekranie PSP2 osiągnięcia innych graczy znajdujących się w okolicy i pozwoli łatwo się z nimi połączyć do wspólnej gry.

PlayStation Portable 2 (nie dajmy się zwieść nazwie Next Generation Portable) powinno być dostępne pod koniec tego roku. [PlayStation Meeting 2011]

podobne treści

 • 1.patryk.4

  I na to czekałem. Konsola świetna pod każdym możliwym względem. Design, bebechy – po prostu cudo. Czekam na wprowadzenie do sprzedaży :)

 • Michał Szabłowski

  @1.patryk.4: martwi mnie (o dziwo) jego moc. PSP2 będzie albo ogromne – widać to na tym porównaniu:

  http://gizmodo.pl/gadgets/16523/psp2_nie_do_konca_takie_portable_jak_by_sie_nam_moglo_wydawac.html

  albo jego akumulator wystarczy na 2 godziny gry.

 • a

  O ile to prawdziwa informacja, to chylę nisko czoło.

  Natomiast cd. baterii i żywotności, to baterie LiPo są idealnym zastosowaniem. Na koniec zostaje tylko ciekawość ile to będzie kosztować..

 • Michał Szabłowski

  @a: 200% prawdy

 • mortarion

  Do przewidywanej daty premiery jeszcze sporo czasu, ale powinni też pokazać jakieś dema i ogólnie bardziej przyłożyć się do softu, a nie tylko skupiać się na sprzęcie, bo znowu przegrają z technicznie dużo słabszym Nintendo.

 • ipiotrw

  widze w tym alternatywe dla ipada ,znakomitą

 • piotrw

  Alternatywa dla iPada? Niby jaka, skoro to zupełnie odmienne urządzenia? Że niby tablet ma konkurować z konsolą na rynku gier? Bzdura. Te urządzenie mają zupełnie inne przeznaczenie.

  Sam artykuł: piszemy tylny, a nie tylni. I Memory Stick, a nie Memmory Stick. Chyba za szybko kopiowaliście newsa z oryginału.

 • naderten

  a ja się zgadzam z ipiotrw to będzie bardzo silna konkurencja dla ipada wszelkiej maści innych tabletów

  -możliwość przeglądania internetu – z pewnością będze, portale społecznościowe itp itd ;]
  -możliwość korzystania z multimediów – muzyka, filmy, zdjęcia itd na 100 %
  -do tego z pewnością lepsze gry – bo specjalnie dla konsoli przygotowane

  – a do czego innego jeszcze tak naprawde są wykorzystywane tablety??
  – przeglądanie i edycja plików tekstowych czy innych – sądze, że i to może się pojawić jako niezależne aplkacje

  Sądze, że ta konsola może wykosić nawet 25-30 procent rynku tabletowego

 • 1.patryk.4

  Jestem ciekaw tego dotykowego ekranu. Jeśli chodzi o przeglądanie internetu, tu muszą zaimportować jakąś dobrą przeglądarkę do tego, bo jak na razie, te co była choćby w PSP Go to patologia. Gdyby była androidowa przeglądarka chociaż, to już byłoby bardzo dobrze :)

 • Michał Szabłowski

  @1.patryk.4: obawiam się, że bez wgrania homebrew się nie obejdzie… czego nie polecam, oczywiście ;-)