biznes

Sony „pozbywa się” Sony Mobile

Smartphone’y Sony mają swoich wiernych fanów, niestety nie należy do nich kierownictwo japońskiej firmy, które postanowiło pozbyć się działu mobilnego.

Były kiedyś czasy, gdy Sony świetnie radziło sobie na rynku telefonów. Ale było to dawno temu, a szacunkowa sprzedaż Xperii wyniosła tylko kilka milionów sztuk, czyli dużo mniej niż sprzedaż konkurentów z Chin czy Korei. Nic dziwnego więc, że Sony Mobile, oddział japońskiego koncernu odpowiedzialny za te urządzenia, od lat generuje straty. I to niemałe, ponieważ mówimy o kilkuset milionach dolarów strat w każdym kwartale. Dlatego Sony postanowiło się go pozbyć. Choć firma jednocześnie nie zamierza zrezygnować z budowy smartphone’ów.

Jak więc dokonać czegoś, co jest z pozoru sprzeczne? Nie jest to wcale takie trudne, jeśli ma się do dyspozycji korporacyjną magię. Na skutek jej działania, deficytowy dział Sony Mobile zostanie połączony z oddziałem Electronics Products and Solutions, który do tej pory odpowiedzialny był za telewizory, aparaty i urządzenia audio.

Sony Mobile roztopi się więc we większym dziale, co pozwoli Sony ukryć trochę straty przez niego generowane, a jednocześnie nie rozczarować wiernych fanów marki Xperia. Przy tej okazji firma zamknie jedną ze swoich fabryk produkujących smartphone’y w Szanghaju.

Ilustracja: Flickr/Falcon_33

podobne treści