biznesgry

Sony niechcący ujawniło dane dotyczące popularności gier na Playstation 4

Ile osób regularnie gra w dany tytuł? Są to bardzo wartościowe informacje, którymi platformy wcale tak chętnie nie chcą się dzielić. Ale na szczęście można czasem takie dane wydobyć. Na przykład dzięki funkcji My PS4 Life.

Kilka dni temu Sony udostępniło funkcję My PS4 Life, dzięki której każdy posiadacz PlayStation 4 może stworzyć nagranie podsumowujące jego dotychczasową przygodę z tą platformą. W założeniach miała to być chyba akcja marketingowa z okazji zbliżającego się końca roku, w praktyce okazało się to być bardzo wygodnym narzędziem do oszacowania ilości osób, które grają w dany tytuł.

Nie było to nawet bardzo trudne. Jeden z użytkowników Reddita wykorzystał bowiem fakt, że tworzony w My PS4 Life filmik pokazuje ile osób zdobyło dane trofeum w grze, co w połączeniu z informacją na temat tego ile procent osób zdobyło dane trofeum, pozwala na ogólne oszacowanie ilości osób grających w dany tytuł na PlayStation 4.

Dla przykładu. Trofeum Photo Bomber w Fallout 76 zdobyły 33 tysiące osób, co stanowi 8,3% wszystkich osób grających w ten tytuł na konsoli Sony. Wynika z tego, że ogólna liczba graczy grających w Fallout 76 na PS4 wynosi mniej więcej 406 tysięcy. Pomysł został podchwycony, a w Sieci już pojawiła się strona, na której możemy sprawdzić szacunkowe liczby dotyczące poszczególnych gier na PS4.

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

GTA V – 51,7 milionów graczy
FIFA 18 – 32,5 milionów graczy
FIFA 17 – 30 milionów graczy
FIFA 16 – 28,3 milionów graczy
Minecraft – 25,6 milionów graczy
Call of Duty: WWII – 24,6 milionów graczy
Rocket League – 22,6 milionów graczy
FIFA 15 – 19,2 milionów graczy
Mortal Kombat X – 16,8 milionów graczy
Fortnite – 16,2 milionów graczy (dane z regionu Europy i Australii)

Dane nie są oczywiście pełne, ponieważ jest to lista stworzona na podstawie dostępnych danych i nie może aspirować do miana pełnego zestawienia popularności gier na PlayStation 4. Brakuje na niej na przykład tegorocznych hitów jak God of War czy Spider-Mana.

Z drugiej jednak strony daje ona pewien wgląd w to, jak radzą sobie niektóre tytuły na rynku. W tym kontekście zwraca uwagę zwłaszcza wyjątkowo słaby wynik Fallout 76, które ogólnie nie jest uznawane za dobrą produkcję, ale raczej mało kto spodziewał się, że tytuł ten aż tak bardzo nie przypadł do gustu graczom.

podobne treści