gadżetytablety

Sony Digital Paper: największy czytnik świata

Prawie pół roku po japońskiej premierze, największy czytnik świata ruszy na podbój świata. Pod koniec ubiegłego tygodnia Sony zapowiedziało, że w maju Digital Paper trafi do USA.

Po co w ogóle zajmować się czytnikiem, którego i tak nie będzie można kupić u nas? Ponieważ w pewnym sensie jest to rewolucja – Sony Digital Paper dysponuje ekranem, którego przekątna wynosi 13,3 cali, czyli prawie dokładnie tyle samo, co kartka formatu A4. Dzięki zastosowaniu technologii EInk Mobius, niepodświetlany ekran o rozdzielczości 1600 na 1200 będzie można obsługiwać przy pomocy rysika. Sony nie ukrywa, że Digital Paper jest ich pomysłem na cyfrowe zastąpienie papieru w wielu zastosowaniach. Dlatego użytkownik może edytować dokumenty a Digital Paper rozpoznaje odręczne pismo.

Urządzenie o grubości 7 milimetrów waży jedynie 358 gramów i wyposażone jest w 4 GB wbudowanej pamięci (z czego tylko 2,8 GB dostępne jest dla użytkownika), które można rozszerzyć dzięki kartom microSD. Dodatkowo czytnik wyposażono w moduły łączności Wi-Fi i Bluetooth a jedno ładowanie baterii powinno wystarczyć na trzy tygodnie użytkowania.

Niestety urządzenie posiada też pewne wady. Jedną z nich jest ograniczenie obsługiwanych plików jedynie do formatu pdf. Z tym jednak można byłoby się jakoś pogodzić, gdyby nie cena Sony Digital Paper, który kosztować ma w USA 1100 dolarów. Dla zwykłego użytkownika jest to stanowczo za drogo, ale Sony planuje na razie promować Digital Paper przede wszystkim wśród amerykańskich prawników i biznesmenów. Pozostaje mieć nadzieję, że pomysł się tam przyjmie, a z czasem czytniki o podobnych możliwościach i wymiarach staną się dużo tańsze.

podobne treści