naukaWiadomość główna

Sonda Voyager 1 uruchomiła silniki po raz pierwszy od 37 lat

Sonda Voyager 1 jest najodleglejszym obiektem wysłanym kiedykolwiek przez człowieka. Jest też jedynym urządzeniem, które dotarło do przestrzeni międzygwiezdnej. I cudem inżynierii, co udowodniła po raz kolejny w ubiegłym tygodniu odpalając silniki po raz pierwszy od 37 lat.

Wystrzelona w 1977 roku sonda wykorzystuje niewielkie silniki manewrowe do tego, by możliwa była komunikacja z Ziemią. Silniki te emitują trwające zaledwie milisekundy impulsy, które pozwalają na delikatne odwrócenie sondy tak, aby jej antena skierowana była w stronę naszej planety. Niestety w roku 2014 zauważono, że silniki te stają się coraz mniej efektywne – z każdym impulsem muszą wykorzystywać trochę więcej paliwa by osiągnąć ten sam efekt.

By rozwiązać ten problem, inżynierowie z NASA postanowili zastosować nietypowe rozwiązanie i uruchomić zestaw zapasowych silników TCM, które nie były używane od roku 1980.

„Zespół misji Voyager odkopał stare dane i przeanalizował oprogramowanie, które zostało napisane w przestarzałym assemblerze po to, aby sprawdzić w jaki sposób można bezpiecznie przetestować te silniki” mówi Chris Jones, główny inżynier w JPL.

Po przeprowadzeniu odpowiednich testów i symulacji okazało się, że można to osiągnąć, choć silniki TCM były wcześniej wykorzystywane do pracy w dłuższych przedziałach czasowych i nigdy nie służyły do orientowania sondy w przestrzeni za pomocą krótkich impulsów. Dlatego we wtorek, 28 listopada, inżynierowie misji Voyager uruchomili cztery silniki TCM po raz pierwszy od 37 lat sprawdzając ich zdolność do orientowania sondy za pomocą milisekundowych impulsów.

Po prawie 20 godzinach oczekiwania, anteny systemu Deep Space Network odebrały sygnał z Voyagera 1 potwierdzający, że silniki zadziałały idealnie i można wykorzystywać je do kontroli orientacji w przestrzeni. NASA planuje od stycznia przełączyć się na wykorzystywanie silników TCM do kontroli orientacji Voyagera 1 co ma pozwolić na przedłużenie jego misji o dwa, trzy lata.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści