nauka

Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września

Po 12 latach spędzonych w przestrzeni kosmicznej, sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września. W spektakularny sposób. Jak poinformowała ESA, sonda dołączy do lądownika znajdującego się na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Misja europejskiej sondy Rosetta rozpoczęła się w 2004 roku. W jej trakcie sonda kosmiczna wykonała obserwacje dwóch mijanych w bliskiej odległości planetoid, dokonała przelotu obok Marsa by w końcu w sierpniu 2014 roku weszła na orbitę celu swojej podróży czyli 67P/Czuriumow-Gierasimienko. 12 listopada uwolniony przez sondę lądownik Philae po raz pierwszy w historii wylądował na powierzchni komety.

Teraz jednak kometa, wraz z okrążającą ją sondą, oddala się coraz bardziej od Słońca, przez co dociera do niej coraz mniej światła i pojawiają się coraz większe problemy z wykorzystaniem energii słonecznej, niezbędnej do działania sondy i jej instrumentów. Naukowcy z ESA doszli więc do wniosku, że misja, która przedłużona została do 30 września tego roku, zostanie zakończona kontrolowanym sprowadzeniem Rosetty na powierzchnię komety.

Naukowcy chcą wykorzystać do maksimum czas, jaki jeszcze został sondzie. W trakcie schodzenia Rosetta będzie mogła wykonać wiele niepowtarzalnych pomiarów, między innymi zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości.

„Próbujemy wydusić z niej tyle obserwacji, ile to tylko możliwe, nim zabraknie nam energii słonecznej,” stwierdził Matt Taylor z ESA. „30 września będzie oznaczał koniec pracy sondy, ale będzie to jednocześnie początek fazy, w której naukowcy skupią swoją uwagę całkowicie na aspekcie naukowym misji. Mamy przed sobą wiele lat pracy, będziemy skrupulatnie analizować uzyskane w jej trakcie dane.”

Ilustracja: ESA

podobne treści