nauka

Sonda New Horizons przesłała zdjęcia księżyców Plutona

Głównym celem wystrzelonej dziewięć lat temu sondy New Horizons jest zbadanie Plutona oraz jego księżyców. Choć do największego zbliżenia z tą planetą karłowatą zostało jeszcze trochę czasu, sonda przesłała niedawno pierwsze zdjęcia jej dwóch księżyców – Nix i Hydry.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy Pluton posiada pięć naturalnych satelitów. Największym z nich jest oczywiście odkryty w 1978 roku Charon, do którego niedawno dołączyły cztery kolejne. Nix i Hydra odkryte zostały dopiero dziesięć lat temu dzięki obserwacjom prowadzonym przy pomocy teleskopu Hubble’a. Oba księżyce są bardzo małe, według szacunków mają 100 do 160 kilometrów średnicy. Sonda New Horizons, która w lipcu zbliży się Plutona na odległość 11096 kilometrów, przesłała niedawno pierwsze zdjęcia obu tych ciał niebieskich.

Zdjęcia wykonane zostały pomiędzy 27 stycznia a 8 lutego i posłużyły do zmontowania poklatkowego filmu przedstawiającego ich ruch na orbicie Plutona. Żółtym kwadratem zaznaczono Hydrę, pomarańczowym Nix. Oryginalny obraz znajduje się po lewej stronie, obraz przetworzony, z którego usunięto światło większości gwiazd tła, znajduje się po prawej. Artefakty w centralnej części obrazu odpowiadają Plutonowi i Charonowi i spowodowane są długim czasem naświetlania zdjęć.

Zdjęcie: NASA

podobne treści