naukanews

Sonda New Horizons ma nowy cel

Prawie dwa lata temu sonda New Horizons przemknęła obok Plutona, dostarczają pierwszych tak dokładnych zdjęć i pomiarów tej planety karłowatej. Teraz NASA wyznaczyła sondzie nową misję, ale najpierw zostanie ona wprowadzona w stan hibernacji.

Nowym celem New Horizons będzie odkryty trzy lata temu obiekt o nazwie 2014 MU69, znajdujący się Pasie Kuipera. Ma on od 16 do 48 kilometrów szerokości, jest więc znacznie mniejszy celem, niż Pluton, dlatego precyzyjne wyznaczenie trasy przelotu będzie jeszcze trudniejsze, niż w przypadku planety karłowatej.

Na szczęście jest na to jeszcze sporo czasu. Według obliczeń NASA, sonda New Horizons powinna dotrzeć w okolice 2014 MU69 mniej więcej 1 stycznia 2019 roku. Przez większość drogi no nowego celu New Horizons znajdować się będzie w stanie hibernacji, w który wprowadzono ją już 7 kwietnia. Znajdująca się obecnie 5,6 miliarda kilometrów od Ziemi sonda po raz kolejny podczas tej misji wyłączyła więc większość instrumentów. W tym czasie zespół naziemny będzie przygotowywał komendy dla sondy, które będzie ona musiała wykonać pomiędzy 25 grudnia 2018 roku, a 3 stycznia roku 2019, by pomyślnie przeprowadzić manewr przelotu koło nowego 2014 MU69.

Ilustracja: NASA

podobne treści