naukanews

Sonda MAVEN jest już na orbicie Marsa

Po dziesięciu miesiącach lotu, na orbitę Marsa weszła amerykańska sonda MAVEN. Jej zadaniem będzie próba odpowiedzi na pytanie dlaczego Czerwona Planeta straciła część swojej atmosfery.

Sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) wystartowała w listopadzie ubiegłego roku. Dziś NASA poinformowała o tym, że statek wszedł na zaplanowaną eliptyczną orbitę wokół Marsa. W ciągu przewidzianej na rok misji badawczej, sonda MAVEN będzie szczegółowo badała górne warstwy atmosfery planety i pięciokrotnie zbliży się na odległość 125 kilometrów od powierzchni Marsa.

„To pierwszy orbiter poświęcony badaniu górnej partii atmosfery Marsa. Może bardzo pogłębić naszą wiedzę o historii atmosfery Marsa, tego, jak się zmieniała i wpływała na powierzchnię planety,” mówi szef NASA Charles Bolden. „Dostarczy cennych informacji przyszłym załogowym misjom na te planetę.”

Naukowcy uważają, że kiedyś atmosfera Marsa dużo bardziej przypominała atmosferę Ziemi. Głównie dlatego, że to właśnie ciepła i gęsta atmosfera jest konieczna do tego, by na powierzchni planety występowała woda w stanie ciekłym. Dziś już jej tam nie ma, ale wcześniejsze badania sugerują, że najprawdopodobniej jednak kiedyś było inaczej. Naukowcy z NASA mają nadzieję, że między innymi badania wpływu wiatru słonecznego na atmosferę Marsa rzucą nowe światło na to, w jaki sposób zmieniała się atmosfera planety.

MAVEN nie jest jedyną sondą, która we wrześniu tego roku dotrze do Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już za dwa dni na orbitę Czerwonej Planety wejdzie indyjski orbiter MOM.

Zdjęcie: NASA

podobne treści