naukanews

Sonda Hayabusa2 dostarczyła dwa łaziki na asteroidę Ryugu

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała w weekend o swoim historycznym sukcesie, jakim jest lądowanie dwóch łazików na planetoidzie Ryugu.

Sonda Hayabusa2 wystartowała na początku grudnia 2014 roku. Jej celem jest zbadanie asteroidy Ryugu i dostarczenie na Ziemię próbek z jej powierzchni. Swoją pracę sonda rozpoczęła w czerwcu tego roku, kiedy dotarła w okolice obiektu. By lepiej zbadać powierzchnię asteroidy, Hayabusa2 miała na pokładzie impaktor, lądownik oraz aż 3 małe łaziki wyposażone w różne instrumenty naukowe, które w trakcie badań zaplanowanych na półtora roku, będą przez nią umieszczane na powierzchni asteroidy. Dwa z nich wylądowały w sobotę.

„Dwa łaziki są w dobrym stanie i przesyłają zdjęcia oraz dane,” czytamy w oświadczeniu JAXA.

Cylindryczne łaziki ROVER-1A oraz ROVER-1B, wchodzące w skład japońskiego zasobnika MINERVA-II, z których każdy ma masę przekraczającą kilogram, nie są jednak typowymi łazikami, do których przyzwyczaiły nas na przykład misje marsjańskie. Z uwagi na bardzo niską grawitację asteroidy, łaziki te pozbawione są kół. Zamiast tego poruszać się będą skacząc dzięki momentowi siły generowanemu przez obracającą się wewnątrz nich masę, dokładnie tak, jak na tym przykładzie.

Impaktor uderzył w powierzchnię asteroidy Kolejne urządzenia zostaną opuszczone przez sondę już w niedalekiej przyszłości. Lądowanie zaprojektowanego w Niemczech, znacznie większego, bo ważącego prawie 10 kilogramów, lądownika MASCOT, zaplanowano na 3 października, podczas gdy ostatni japoński łazik ROVER-2, wyląduje na Ryugu w przyszłym roku. Po zakończeniu badań sonda Hayabusa2 opuści planetoidę, by rok później, w grudniu 2020, dotrzeć z próbkami, których łączna masa ma wynieść około 10 kilogramów, na Ziemię.

Według japońskich naukowców, planetoida Ryugu może dostarczyć istotnych informacji na temat wczesnego Układu Słonecznego, ponieważ jest prawdopodobne, że na tego typu asteroidach zachowały się w stanie nienaruszonym minerały, lód i związki organiczne obecne przy jego powstawaniu.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści