naukaWiadomości promowane

Sonda Cassini zakończyła swoją misję

Po 20 latach od rozpoczęcia misji i 13 latach na orbicie Saturna, sonda Cassini zakończyła dziś swoją misję.

Sonda Cassini miała za zadanie zbadać Saturna, jego pierścienie i księżyce – w tym Tytana z jego własną atmosferą czy lodowego Enceladusa z jego oceanem skrywającym się pod powierzchnią. Wystrzelona została w październiku 1997 roku, a na orbitę Saturna weszła siedem lat później. W styczniu 2005 roku dostarczony przez sondę próbnik Huygens wylądował na powierzchni Tytana.

Ostatni etap misji rozpoczął się w kwietniu. W jej trakcie sonda Cassini wykonała 22 bardzo bliskie przeloty w przestrzeni między Saturnem a jego pierścieniami. Ostatni przelot zakończył się dziś, o godzinie 13:55 polskiego czasu, kiedy to sonda zanurzyła się w atmosferze planety, a łączność z nią została zerwana. Cassini do samego końca transmitowała na Ziemię zbierane przez siebie dane. Sygnał ten dotarł do Ziemi o godzinie 15:18.

Gdyby sonda nie została zniszczona w kontrolowany sposób, mogłaby rozbić się o któryś z księżyców planety. Naukowcy chcieli tego uniknąć, bojąc się, że ziemskie bakterie, które najprawdopodobniej znajdują się na pokładzie sondy, zanieczyściłyby powierzchnię tych ciał niebieskich. Spalenie sondy w atmosferze Saturna temu zapobiegnie.

W ciągu 13 lat na orbicie sonda Cassini wykonała tysiące zdjęć i pomiarów i w znaczący sposób przyczyniła się do poszerzenia naszej wiedzy na temat Saturna i jego księżyców. Wykonane przez nią zdjęcia, łącznie z surowymi fotografiami wykonanymi w ostatnich minutach lotu, można zobaczyć na stronach Jet Propulsion Laboratory. Poniżej możecie też zobaczyć przygotowane przez NASA krótkie podsumowanie misji.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści