sprzęt

SOL czyli laptop na baterie słoneczne

Temperatury jakie obecnie panują, nie służą zazwyczaj elektronice najlepiej. Jednym z niewielu wyjątków jest SOL – laptop na baterie słoneczne.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że dostęp do elektryczności mamy praktycznie wszędzie. Dla tych, który jednak nie mają tyle szczęścia, lub wybierają się w naprawdę odizolowane regiony świata, WeWi Telecommunications, Inc. opracowało laptopa o nazwie SOL, który nie będzie potrzebował dostępu do sieci elektrycznej.

Zaprojektowany z myślą o Ubuntu laptop jest w zamian wyposażony w zdejmowany panel słoneczny, który według twórców ma zapewnić nawet 10 godzin pracy na baterii po zaledwie dwóch godzinach na słońcu. Wcześniejsze laptopy na baterie słoneczne nie oferowały aż tak długiego czasu pracy. Jeśli użytkownik nie ma ochoty na to, by razem z panelem słonecznym prażyć się na słońcu, może go zdjąć, a samemu schować się na przykład w budynku ponieważ kabel łączący panele słoneczne z laptopem ma kilka metrów. WeWi twierdzi nawet, że ich laptopa nigdy nie będzie trzeba podłączać do sieci elektrycznej, ale na wszelki wypadek zostawili taką możliwość.

Jeśli chodzi o podzespoły SOL został wyposażony w procesor Intel Atom D2500 1.86 GHz Duo Core oraz wbudowaną grafikę Intel GMA3600 Graphics. Nie jest to więc demon prędkości, ale nie o to w tym wypadku chodziło. Laptop wyposażono także w dysk twardy o pojemności 320 GB i, w zależności od opcji, 2 lub 4 GB pamięci RAM. Ekran LCD HD ma przekątną 13,3 cala.

Dodatkowo SOL wyposażono w kamerę 3 megapiksele, wbudowany mikrofon oraz złącza USB i HDMI. W obudowie znalazło się także miejsce na Wi-Fi, moduł łączności 3G/4G/LTE, Bluetooth 4.0 oraz GPS. Użytkownicy będą także mieć możliwość podłączenia do niego telefonu satelitarnego.

WeWi nie ujawniło jeszcze daty premiery swojego laptopa zasilanego energią słoneczną, ale wiadomo już, że będzie on dostępny w dwóch podstawowych wersjach – SOL i SOL Marine. Ta ostatnia ma być także wodoodporna. W chwili premiery urządzenie będzie dostępne na całym świecie w cenie od 350 (Sol) lub 400 (SOL Marine) dolarów.

podobne treści