biznes

SoftBank przejmie ARM

Bez ARM Holdings plc trudno byłoby wyobrazić sobie współczesne urządzenia mobilne. Dziś firma poinformowała, że zgodziła się na przejęcie przez japońską grupę SoftBank.

W ciągu dwudziestu pięciu lat działalności ARM zmieniło branżę IT i sprawiło, że rewolucja, jaką było pojawienie się urządzeń mobilnych, stała się właściwie możliwa. Wszystko dzięki procesorom i układom graficznym projektowanym przez brytyjską firmę, a które, na licencji, produkowane są przez najróżniejszych producentów. Model licencjonowania swoich rozwiązań zasadniczo każdemu, kto jest w stanie za nie zapłacić, okazał się być bardzo skuteczny – dziś procesory ARM praktycznie nie mają konkurencji na rynku mobilnym.

SoftBank, który chce kupić ARM za 24 mld funtów brytyjskich, czyli około 32 miliardy dolarów, jest natomiast trzecią co do wielkości japońską korporacją. Grupa kapitałowa SoftBank zajmuje się między innymi telekomunikacją, usługami finansowymi, medialnymi czy internetowymi. I wygląda na to, że teraz ma zamiar zacząć zajmować się również Internetem Rzeczy. Przynajmniej w tym kierunku odsyła Masayoshi Son, CEO SoftBanku, komentując przejęcie ARM:

„ARM doskonale wpisuje się w strategię SoftBank, której celem jest wykorzystanie szerokich możliwości jakie daje Internet Rzeczy,” stwierdził Son. „To jedno z najważniejszych przejęć jakie kiedykolwiek przeprowadziliśmy i mam nadzieję, że ARM stanie się fundamentem, na którym budować będziemy strategię dalszego wzrostu SoftBank,” podaje Reuters.

Zdjęcie: Flickr/Janitors

podobne treści