biznes

Softbank kupił Boston Dynamics

Już w ubiegłym roku pojawiły się doniesienia o tym, że Alphabet chciałby pozbyć się Boston Dynamics, które nie do końca pasuje do nowej struktury kapitałowej holdingu Google. Teraz dowiadujemy się, że w końcu udało się znaleźć nabywcę.

Nowym właścicielem firmy tworzącej najgroźniej wyglądające roboty na świecie zostanie Softbank, japońska firma, która również pracuje nad robotami i to od lat. Boston Dynamics zostało zakupione w pakiecie razem z firmą SCHAFT. Szczegółów zawarcia umowy nie podano,

Od dłuższego czasu pojawiały się plotki dotyczące tego, że Alphabet chciałoby się pozbyć firmy, która wraz z SCHAFT, kolejną firmą zajmującą się robotami, należała do departamentu X. Podobno problem z nią polegał na tym, że lata mijały, a szefowie Boston Dynamics nie byli skorzy do rozpoczęcia prac nad rozwiązaniami, które można byłoby zacząć komercjalizować.

Nie wiadomo czy podobne problemy pojawią się także w ramach współpracy z nowym, japońskim właścicielem. Masayoshi Son, CEO Softbank, powiedział tylko, że inteligentna robotyka będzie następnym etapem rewolucji informacyjnej, a Boston Dynamics otrzyma pełne wsparcie w produkcji kolejnych robotów.

Softbank nie zajmuje się jedynie robotyką. Japońska firma niedawno kupiła projektanta chipów ARM, a dwa lata wcześniej operatora komórkowego Sprint. Zakupy te nie wydają się mieć wiele wspólnego, ale najwyraźniej stoi za nimi jakaś strategia. Miejmy tylko nadzieję, że nie zakłada ona masowej produkcji morderczych robotów.

Zdjęcie: Flickr/MIKI Yoshihito

podobne treści