newsWiadomość główna

Snowden znajdzie azyl w Ameryce Południowej

Jeszcze nie tak dawno temu Edward Snowden, były zewnętrzny analityk NSA, nie mógł liczyć na schronienie w żadnym kraju. Teraz do wyboru ma już dwa – Wenezuelę i Nikaraguę. I może za to podziękować Ameryce i jej sojusznikom.

Prezydenci Wenezueli i Nikaragui, Nicolas Maduro oraz Daneil Ortega, zaoferowali Snowdenowi azyl polityczny w swoich krajach. Obie deklaracje padły po wczorajszym szczycie przywódców Ameryki Południowej, który został zwołany w odpowiedzi na odmowę przelotu prezydenta Boliwii nad terytorium Francji, Hiszpanii i Portugalii z powodu plotek, że na pokładzie znajduje się Snowden. W rezultacie Evo Morales musiał wylądować we Wiedniu, gdzie spędził pół dnia czekając na nowe zezwolenia, i odpędzając się od ambasadora Hiszpanii w Austrii, który próbował przeszukać jego samolot.

Incydent ten wywołał wściekłość przywódców i mieszkańców Ameryki Południowej. Na zwołanym pośpiesznie szczycie państw południowoamerykańskich nastroje nie były zbyt przychylne tak zwanemu Zachodowi:

„Nie jesteśmy już koloniami,” stwierdził prezydent Urugwaju José Mujica. „Żądamy szacunku, a kiedy jeden z naszych rządów zostaje obrażony, czujemy to jako policzek dla całej Ameryki Łacińskiej.”

Nie jest więc zaskoczeniem, że znalazły się kraje, które zaoferowały, że chętnie ugoszczą u siebie Snowdena, nie zważając na noty wysyłane z Waszyngtonu:

„Jako głowa Boliwariańskiej Republiki Wenezueli zdecydowałem się na udzielenie humanitarnego azylu Snowdenowi (…) by ochronić tego młodego człowieka od prześladowania przez imperium,” stwierdził prezydent Nicolas Maduro. „Powiedział prawdę (…) o tym,że USA szpiegują cały świat. Kto tu jest winny? Młody człowiek, (…) który ujawnia plany wojny, czy rząd USA, który zrzuca bomby i zbroi syryjskich terrorystów, którzy walczą z ludnością i prawowitym prezydentem Baszszarem al-Asadem?”

Prezydent Nikaragui nie był już tak wojowniczy w stosunku do USA, ale i tak zaproponował Snowdenowi azyl:

„Jesteśmy otwartym krajem, który szanuje prawo azylu. Jeśli okoliczności na to pozwolą, z radością przywitamy Snowdena i udzielimy mu azylu w Nikaragui.”

Wygląda więc na to, że Snowden musi teraz „jedynie” dostać się do Ameryki Południowej.

Zdjęcie: Flickr/chavezcandanga

podobne treści