sztukatutoriale

Snajper uczy, w jakiej pozycji robi się zdjęcia

Alex Jansen

Służący w amerykańskiej armii Alex Jansen stworzył obszerny przewodnik pełen cennych porad, jak robić dobre zdjęcia. Instruktaż opiera się na „podstawowych technikach wykorzystywanych przez strzelców wyborowych”. Są to: stabilna pozycja, cel, panowanie nad oddechem oraz kontrola spustu.

Jansen szczegółowo opisuje kilka pozycji przydatnych zarówno do celowania we wroga, jak i w fotografowany obiekt. Przyznaje: „Nie jestem profesjonalistą, ale dobrze opanowałem podstawy, zaś te pozycje mam tak wyćwiczone, że stały się dla mnie instynktowne. Nauczę was, jak ‚strzelać’ zdjęcia tak, jakbyście korzystali ze strzelby, ponieważ podstawy obu technik są bardzo podobne”.

Dla przykładu, takie instrukcje towarzyszą zdjęciu powyżej:

Jeśli dysponujesz pionową kolumną, płotem lub ścianą (nadają się też futryny drzwi, jak widać na zdjęciu), możesz oprzeć o nią łokieć. Tutaj widać, jak fotografuję przez futrynę drzwi i stabilizuję całe ciało, opierając się na łokciach. Czy to idealne rozwiązanie? Oczywiście że nie, ale jeśli to jedyna pomoc, jaką dysponujecie, warto skorzystać.

Nie będąc ani snajperem, ani paparazzo, nie śmiem oceniać wartości merytorycznej artykułu. Jednak nie sposób odmówić autorowi skromności w autoprezentacji, skrupulatności w przekazie informacji oraz odwagi – wystarczy spojrzeć na niektóre ze zdjęć prezentujących pozycje strzelnicze.

24-letni autor instruktażu pochodzi z Florydy, obecnie służy w amerykańskiej jednostce wojskowej w Bawarii. Najwyraźniej na froncie zachodnim jest spokojnie, skoro entuzjasta fotografii ma czas udzielać się na forach. [Pentax Forums, PetaPixel]

podobne treści