news

Śmierć na Facebooku

Facebook ma już setki milionów użytkowników, więc nic dziwnego, że firma musiała zdecydować, jak postępować, gdy jeden z nich umiera. W serwisie utrwalono wiele komentarzy, linków, zdjęć, wiadomości, słowem – wspomnień. Zatem profil zmarłej osoby może stać się swojego rodzaju mauzoleum w Internecie. Lub zniknąć na zawsze.

Oto, jakie są możliwości postępowiania po śmierci bliskiej osoby.

Zgłoszenie Facebookowi, aby zamienił konto w konto pamięci: Konto staje się wtedy cyfrowym nagrobkiem. Facebook przewiduje taką możliwość. Bliska osoba lub przyjaciele zgłaszają Facebookowi, że użytkownik nie żyje. Profil zmarłego zostaje zamrożony, usuwa się z niego np. „status”. Mogą go odwiedzać tylko znajomi. Dzięki temu, wspomnienia po zmarłym pozostają, ale chroni się jego prywatność i cześć.

Usunięcie konta: Rodzina zwraca się do Facebooka, by konto zmarłego zostało usunięte. Musi jednak o to poprosić członek najbliższej rodziny, np. współmałżonek.

Podać Facebook do sądu, by móc się posługiwać kontem zmarłego: Jeśli chcesz wejść na konto bliskiej osoby, by obejrzeć profil i/lub go zamknąć, musisz wyegzekwować to od Facebooka za pomocą wyroku sądowego.

Przykład: młody mężczyzna zmarł w wypadku motocyklowym. Prowadził pod wpływem alkoholu. Matka zmarłego zaczęła korzystać z jego konta, by móc kontaktować się z jego znajomymi. Chciała móc dzielić z innymi swoje nieszczęście. Gdy Facebook zorientował się, że kobieta korzysta z konta zmarłej osoby (miała hasło), zamroził profil. Matka chłopaka uzyskała dostęp ponownie po wyroku sądu, lecz nie mogła już z konta korzystać, a jedynie przeglądać treść profilu.

Powierz hasło zaufanej osobie: Do tego nie potrzebujesz zgody Facebooka. Porozmawiaj z bliską osobą, zostaw jej login, hasło i instrukcje, co ma robić na wypadek twojej śmierci. Nie będzie to łatwa rozmowa, ale bliskim ułatwi to w przyszłości podejmowanie trudnych decyzji.

podobne treści

  • Anonim

    czegos tu nie rozumiem. Konto pamięci (nagrobek) moze zrobic komus przyjaciel (juz sobie wyobrazam pijackie zarty!)… a usunac moze tylko bliska rodzina – typu współmałżonek.

    A co, jak ktoś nie ma współmałżonka a rodzice – jesli chodzi o technologię – nadal za cud techniki uważają Nokię 6150 (chociaż do tej pory nie umieją odbierać smsów?;)

  • dawid.dubanosow

    komus przyjaciel (juz sobie wyobrazam pijackie zarty!)… ← własnie dlatego sam nie piję i moja przyjaciółka potrafi się opanować