smartfony

Smartphone dla niewidomych może trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku

Pamiętacie scenę z Życia seksualnego Ziemian, w której Carmen Electra opowiada o swojej pracy nad monitorami dla niewidomych? Czternaście lat temu coś takiego wydawało się rzeczą absurdalną. Ale technologia poszła do przodu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pojawią się pierwsze smartphone’y obsługujące alfabet Braille’a.

Wszystko za sprawą indyjskiego designera, który trzy lata temu rozpoczął swoją pracę nad takimi urządzeniami. Ambitny projekt przyciągnął uwagę a Sumit Dagar otrzymał od Rolexa pieniądze, które przeznaczył na badania prowadzone we współpracy z Indyjskim Instytutem Technologii w Delhi. Opracowany przez nich smartphone wykorzystuje ekran składający się z wielu ruchomych punktów, które mogą się podnosić i opuszczać tworząc na powierzchni urządzenia litery w alfabecie Braille’a. Ale to nie wszystko – urządzenie ma także wykorzystywać kamerę do tworzenia wypukłych odpowiedników skanowanego obrazu w czasie rzeczywistym. Na podobnej zasadzie ma też przekładać zwykły tekst na alfabet Braille’a.

Sam ekran składa się z sieci „pikseli” wykonanych ze stopu z pamięcią kształtu, które podnoszą się lub opuszczają w celu wytworzenia faktury.

„Technologia daje każdemu ‚supermoce’, jednak wiele niewidomych osób nie ma szans skorzystać z nowych możliwości. Technologia sprawia, że stają się jeszcze bardziej niepełnosprawni. Dlatego zdecydowałem się zrobić coś dla tej części populacji,” stwierdził Dagar w wywiadzie dla Rolexa.

Prototyp urządzenia przechodzi właśnie pierwsze testy, które jak na razie wypadły bardzo dobrze. Miejmy nadzieję, że faktycznie uda się go wprowadzić na rynek jeszcze w tym roku.

podobne treści