smartfony

Smartphone Commodore PET?

Jeśli dorastaliście w latach osiemdziesiątych z pewnością nie jest wam obca marka Commodore. Choć firma upadła w roku 1994, jej fani co jakiś czas mogą poczytać o planach powrotu marki na rynek. Najnowszym pomysłem tego typu jest smartphone Commodore PET.

Po bankructwie firmy produkującej jedne z pierwszych komputerów osobistych, nowi właściciele marek Commodore i Amiga wielokrotnie zapowiadali ich powrót. Pojawił się nawet pomysł wskrzeszenia najpopularniejszego komputera Commodore, czyli modelu C-64 we współczesnej wersji. Co prawda idea ta okazała się być chybiona, ale Wired informuje o kolejnym pomyśle na wskrzeszenie marki. Tym razem pod tą nazwą ma być sprzedawany smartphone.

Za tą inicjatywą stoi dwóch Włochów, Massimo Canigiani i Carlo Scattolini, którzy zarejestrowali we Wielkiej Brytanii spółkę o nazwie Commodore Business Machines Limited. Twierdzą oni, że udało im się zabezpieczyć prawa do nazwy oraz znaków towarowych Commodore i zapowiadają szybką premierę nowego urządzenia.

Czego można się po nim spodziewać? We wnętrzu smartphone’u Commodore PET ma znaleźć się 64-bitowy procesor Mediatek MT6595 Octacore 1,7 GHz zawierający 4 rdzenie ARM Cortex A-17 oraz 4 rdzenie ARM Cortex A-7. Układ ten wspomagany jest zintegrowanym chipem graficznym Imagination Technologies PowerVR Series6 GPU oraz 3 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkowników oddano 32 GB pamięci flash z możliwością rozbudowy o kolejne 32 GB przy pomocy karty microSD. Urządzenie ma być wyposażone w ekran IPS OGS o przekątnej 5,5 cala, który ma wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Smartphone ma być ponadto wyposażony w dwie kamery (8 i 13 megapikseli) i akumulator o pojemności 3000 mAh. Całość będzie działała pod kontrolą Androida 5.0.

A gdzie nawiązania do komputerów Commodore? Jednym z nich jest na pewno kolorystyka – jedna z trzech wersji obudowy ma pojawić się w kolorze komputera Commodore PET. Smartphone ma być także sprzedawany z preinstalowanym emulatorem C-64 i Amigi. Jeśli chodzi o cenę urządzenia, to ma ono być sprzedawane za równowartość 300 dolarów i pojawi się początkowo na rynku włoskim, niemieckim, francuskim i polskim.

podobne treści