naukanewssmartfony

Smartfon pomoże zaoszczędzić paliwo na skrzyżowaniach ze światłami

Naukowcy z MIT i Princeton opracowali metodę na zaoszczędzenie nawet 20% paliwa. Wykorzystuje ona smartfona, który zbiera informacje o długości trwania świateł i dzieli się nimi z innymi użytkownikami systemu.

Cała metoda działa tylko wtedy, kiedy skrzyżowania są zaprogramowane z góry, a nie tam, gdzie światła dopasowują się do natężenia ruchu. Pierwsza opcja jest jednak częstsza i dlatego badania nad opracowaniem systemu były tak obfite w pozytywne rezultaty. Głównym założeniem badań było utworzenie bazy danych świateł ulicznych i długości trwania poszczególnych faz.

Te dane byłyby zbierane przez kamery smartfonów i rozsyłane po innych telefonach. Kierowca podjeżdżając do oznaczonego skrzyżowania będzie poinstruowany o konieczności zwolnienia lub kontynuacji jazdy. W ten sposób uniknie się gwałtownych hamowań i startów, które przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa.

20% zaoszczędzonego paliwa w trybie miejskim? Pozostaje tylko liczyć na szybkie wprowadzenie systemu do użytku przez zwykłych śmiertelników. [Gigaom]

podobne treści

  • gdfg

    wystarczy montować liczniki odliczające czas do zielonego światła