naukanewssmartfony

Smartfon jak superkomputer

Porównanie telefonu do jednego z tych komputerów, które zajmują cały pokój, wydaje się niedorzeczne. Jednak specjaliści z MIT oraz Texas Advanced Computing Center przekonują, że stworzyli aplikację na Androida, która naprawdę dokonuje obliczeń tak, jak superkomputer.

Zespół najpierw zebrał wyniki niezwykle skomplikowanych obliczeń na superkomputerze Ranger. Następnie stworzono okrojony schemat wyników, z którego powstała aplikacja na Androida. Specjaliści od IT wgrali ją na smartfon Nexus One. Pokazuje on wynik zadania w uproszczonej formie i o przybliżonej wartości, ale pokazuje.

Naukowcy nie poczuwają się do miana oszukańców, twierdzą wręcz, że aplikacja to „prawdziwa okazja”. Uważają, że margines błędu aplikacji jest na tyle niewielki, że mogą śmiało nazwać telefon z wgranym przez nich programem „superkomputerem”. Ich zdaniem, aplikacja może znaleźć wiele zastosowań, na przykład do wykrywania min, modelowania obiektów architektonicznych w 3D czy udoskonalania parametrów samochodów i samolotów. Mogłaby nawet współpracować z czujnikami samolotu i w czasie rzeczywistym dawać wskazówki, co zrobić. Słowem, zostać komputerem pokładowym.

Wszystko wskazuje na to, że nie czas ironizować, a niewielkie procesory potrafią sprostać wielkim zadaniom. [Kyle VanHemert/giz, TACC, Slashdot]

podobne treści

  • a

    tak tylko dodam ze Nexus ma procek 1GHz – taki sam jak HTC Desire i ktory latwizna daje sie podkrecic do……… jakis 1344MHz!!!!!!

  • kuba.plazma

    hehe ja niewiele więcej mam na kompie ;D