wynalazki

SLO: aparat z drukarki 3D

Była już broń drukowana w 3D, w końcu czas na urządzenie, które umożliwia innego rodzaju polowania. Oto SLO, pierwszy na świecie aparat fotograficzny wydrukowany w całości na drukarce 3D.

Pomysłodawcą i konstruktorem urządzenia jest Amos Dudley, student, który ma już na koncie kilka projektów związanych z drukiem 3D. Swego czasu wykonał on aparat ortodontyczny, a później został zatrudniony przez firmę Formlabs, zajmującą się produkcją drukarek 3D.

Nic więc dziwnego, że aparat fotograficzny SLO został wydrukowany na stereolitograficznej drukarce Form 2 SLA produkcji właśnie tej firmy. Wszystkie jego elementy, poza oczywiście kliszą, zostały wydrukowane w 3D, łącznie z obiektywem. Do wydrukowania poszczególnych elementów, takich jak obudowa, trybiki, przesłona a nawet soczewek, posłużyły specjalne żywice. I to właśnie ten ostatni element sprawił najwięcej kłopotów, ale wyniki i tak są całkiem imponujące. Co prawda zdjęcia wykonane za pomocą aparatu SLO nie są idealne, brak im ostrości i mają sporą winietę, ale można powiedzieć, że przypominają zdjęcia wykonywane w połowie XX wieku.

Pliki potrzebne do wydrukowania aparatu zostały umieszczone przez jego twórcę w serwisie Pinshape, więc każdy, kto ma dostęp do stereolitograficznej drukarki 3D może spróbować skonstruować podobny.

Zdjęcie: Pinshape/Amos Dudley

podobne treści