internetnewsWiadomość główna

Sklep Google Play Music jest już dostępny w Polsce

Po prawie trzech latach od oficjalniej premiery, Google Play Music jest już oficjalnie dostępne w Polsce.

Od wczorajszego wieczora możemy już oficjalnie kupować albumy i poszczególne utwory za pośrednictwem Google Play. Użytkownicy darmowej wersji (no, prawie darmowej – by z niej skorzystać należy najpierw nakarmić Google danymi karty kredytowej) mają dostęp do Biblioteki, w której zapisać można do 20 tysięcy utworów z własnej kolekcji. Zapisaną muzykę można następnie odtworzyć na dowolnym urządzeniu z Androidem lub iOS oraz za pomocą strony play.google.com. Za dodatkową miesięczną opłatą, która do 1 sierpnia wynosi 15,99 złotych (później 19,99), użytkownicy mogą wykupić nieograniczony dostęp do ogromnych zasobów muzycznych na dowolnym urządzeniu.

Trzeba przyznać, że dość ważny moment w rozwoju polskiego rynku internetowego – sklep Google Play, wokół którego Google świadomie buduje ekosystem Androida, do tej pory oferował Polakom jedynie część funkcjonalności. Co prawda nadal nie mamy dostępu ani do oferty filmowej Google, ani do części, w której moglibyśmy kupić flagowe urządzenia Mountain View, ale uruchomieniem polskiej wersji Google Play Music jest jednak sporym krokiem naprzód.

Sama oferta Google Play Music wydaje się być dość atrakcyjna, szczególnie jeśli porównać ją z konkurencyjnym iTunes Store, w którym standardową ceną za utwór w formacie mp3 jest 0,99 euro, podczas gdy album kosztuje zwykle 9,99 euro. Tymczasem Google Play Music, które dla odmiany przyjmuje złotówki, ceny za poszczególne albumy wahają się w przedziale od 12 do 37 złotych za nowości wydawnicze. Za konkretny utwór zapłacić musimy od złotówki, do 5 złotych. Nie są to więc jakoś szczególnie wygórowane ceny. Jeśli chodzi All Access, czyli płatny dostęp do wszystkich utworów znajdujących się w bibliotece Google, to miesięczna opłata bez promocji kosztuje dokładnie tyle samo, co usługa Premium konkurencyjnego Spotify.

Czy Google Play Music podbije polski rynek? Trudno dziś stwierdzić. Na pewno w znacznym stopniu przyczyni się do jego rozwoju. A na tym możemy tylko zyskać.

podobne treści