news

Sharp zaprezentował ekran o rekordowym zagęszczeniu pikseli

Chociaż ludzkie oczy coraz częściej okazują się bezradne przy ocenie różnic w jakości obrazu serwowanego przez najdroższe smartfony, to rozmaici producenci wciąż prześcigają się w tworzeniu paneli o ogromnym zagęszczeniu pikseli na każdy cal ich powierzchni. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami z Japonii, kolejnym rekordzistą w tej kategorii zostanie wkrótce nowy, 4,1-calowy ekran IGZO LCD firmy Sharp, który może pochwalić się aż 736 punktami ppi.

Jak zapewnia firma, panel ten jest w stanie wyświetlać obraz o jakości zbliżonej do 6-calowego ekranu 4K, co czyni go zdecydowanie najlepszą z ofert tego typu na rynku urządzeń mobilnych. Trudno z tym polemizować, pamiętając, że liderem tej branży w zakresie zagęszczenia pikseli pozostaje 5,1-calowy ekran smartfona Samsung Galaxy S5 LTE-A ze współczynnikiem ppi na poziomie 576. Mimo, że czysta rozdzielczość nowego wyświetlacza Sharp wydaje się pozornie najwyżej dobra, to w zestawieniu z jego rozmiarem jest ona po prostu więcej niż znakomita. 2560 na 1600 pikseli to jakby nie było pułap nieosiągalny dla wszystkich dotychczasowych ekranów o takiej wielkości.

Zgodnie ze wstępnymi deklaracjami firmy, pierwsze urządzenia z rekordowymi panelami jej produkcji powinny trafić na rynek już w 2016 roku. Co zabawne, do tego czasu mogą one utracić tytuł najdokładniejszych wyświetlaczy na rynku smartfonów, bowiem według źródeł portalu CNET, Samsung prowadzi intensywne prace nad 5,9-calowym ekranem 4K Super AMOLED, który ma osiągnąć poziom aż 747 ppi.

Tak czy siak nie zmienia to faktu, że różnica między nimi będzie posiadać wyłącznie charakter marketingowy. Choćbyśmy się niebywale wysilali – dla nas pozostanie zapewne kompletnie niezauważalna.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści