ciekawostkismartfony

Sharp zapowiada produkcję 5,5-calowych ekranów 4K

Dominacja wyświetlaczy QHD w smartfonach z najwyższej półki cenowej może odejść do lamusa nim jeszcze na dobre rozgości się w zbiorowej świadomości konsumentów. Taką nadzieję ma przynajmniej kierownictwo japońskiej firmy, która ponownie potwierdziła prace nad 5,5-calowymi ekranami IGZO o rozdzielczości 3860 na 2160 pikseli. Słowem – pierwszymi, smartfonowymi panelami 4K.

Tak zdumiewający wyświetlacz byłby oczywiście najlepszym ekranem dla gadżetów mobilnych na świecie, zadając kłam dawnym przewidywaniom Apple, iż 300 ppi to absolutne maksimum z jakim są w stanie poradzić sobie nasze oczy. Zapowiadany wyświetlacz IGZO może pochwalić się kumulacją pikseli na poziomie 806 ppi, co czyni go potencjalny, bezwzględnym liderem w tej kategorii. I choć tak ogromna wielkość parametru może sprawiać wrażenie delikatnej przesady, nie ulega wątpliwości, że dzieło Sharp spotka się z olbrzymim zainteresowaniem całej branży mobilnej. Chodzi tu przede wszystkim o szereg zastosowań związanych z technologią VR, stającą się nieodłącznym elementem nowoczesnych smartfonów i phabletów.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, pierwsze ekrany IGZO trafią do masowej produkcji już w 2016 roku. Istnieje szansa, że to właśnie wówczas zadebiutują one na pokładach rozmaitych smartfonów. Wszystko pod warunkiem, że mądre głowy w Sharp lub inżynierowie producentów tych gadżetów wymyślą sposób na to, by mogły one udźwignąć ciężar tych paneli. W końcu nie chcielibyśmy, by nasze telefony potrzebowały ładowania jeszcze częściej niż ma to miejsce dziś. Być może jestem w tym osamotniony, ale uważam, że smartfony przekroczyłyby wówczas cienką granicę użyteczności, na której i tak chwieją się właściwie samego początku swej ery.

A co uważacie wy? Czy ekrany 4K w smartfonach to przesada czy też efekt naturalnej ewolucji i odpowiedź na realne zapotrzebowania konsumentów? Dla mnie – jeśli nie będą wiązać się z wykorzystaniem VR – będą tylko zbytecznym obciążeniem dla baterii.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści