wynalazki

Sharp Free-Form czyli ekran w prawie dowolnym kształcie

W ubiegłym tygodniu Sharp zaprezentował technologię Free-Form, dzięki której wyświetlacze LCD będą mogły by być wytwarzane w praktycznie dowolnym kształcie.

Producenci ekranów LCD skupiają się zwykle na zwiększeniu przekątnej swoich produktów, zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, tudzież poprawieniu jakości obrazu. Niektórzy co prawda coraz więcej pieniędzy inwestują w badania nad elastycznymi wyświetlaczami, ale nawet elastyczne prototypy zwykle mają dość klasyczny kształt. Sharp najwyraźniej chce to zmienić, dlatego japońska firma zaprezentowała w ubiegłym tygodniu wyświetlacze Free-Form, które mogą być produkowane w bardziej finezyjnych kształtach.

Na przykład w kształcie całej deski rozdzielczej, bo właśnie na tym elemencie samochodu Sharp zademonstrował technologię Free-Form. Japońska korporacja w ten sposób tłumaczy różnice pomiędzy nową technologią, a tradycyjnymi wyświetlaczami:

„Konwencjonalne wyświetlacze są prostokątne, ponieważ wymagają one, by wokół obszaru, na którym wyświetlany jest obraz, znajdował się układ sterujący mieszczący się w ramce. Dlatego potrzebują one, choćby minimalnej, ramki. W monitorach Free-Form funkcja ta pełniona jest piksele rozproszone na obszarze wyświetlania. Dzięki temu uzyskaliśmy znaczące zmniejszenie ramki oraz swobodę projektowania ekranów LCD, których kształt można dopasować do obszaru, w którym zmieścić ma się wyświetlacz.”

Zaprezentowany przez Sharp prototyp wygląda bardzo obiecująco, ale niestety będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na pojawienie się tego typu wyświetlaczy. Dopiero w 2017 firma zakończy modernizację swoich zakładów w Taki, które mają produkować tego typu wyświetlacze, ale Sharp już teraz chwali się, że prowadzi rozmowy z dziesięcioma dużymi producentami, którzy zainteresowani są zastosowaniem takich ekranów w swoich produktach.

podobne treści