internet

Shakespeare on Demand

Usługi typu Video on Demand nie są niczym nowym. Niektórzy twierdzą nawet, że epoka wideo na życzenie rozpoczęła się wraz z pojawieniem się magnetowidów, a po upowszechnieniu się dostępu do szerokopasmowego Internetu korzystanie z tego typu rozrywki stało się po prostu wygodniejsze. Dziś nie brak platform oferujących tego rodzaju usługi, ale kierownictwo londyńskiego Globe Theatre postanowiło uruchomić własną platformę oferującą dostęp do sztuk teatralnych na życzenie.

Jeden z najsłynniejszych teatrów w historii został zburzony w połowie XVII wieku. Po rekonstrukcji otwarto go ponownie w 1997 roku, i choć nadal na jego deskach wystawia się głównie dzieła Shakespeare’a, jego kierownictwo nie zamierza tkwić w czasach elżbietańskich – w tym tygodniu teatr uruchomił platformę Globe Player, dzięki której miłośnicy teatru z całego świata, mogą obejrzeć zarejestrowane wcześniej przedstawienia.

Tygodniowy „wynajem” sztuki kosztuje zwykle niecałe 4 funty, kupno nagrania to 8-10 funtów. Większość sztuk wystawiana jest w języku angielskim, choć można znaleźć także nagrania w nieco bardziej egzotycznych językach. Oprócz Tytusa Andronikusa po kantońsku, czy Poskromienia złośnicy w języku urdu, można nawet znaleźć nagranie adaptacji Makbeta po polsku. Obecnie w ofercie Globe Player znajduje się w sumie około 50 pozycji w różnych językach, ale ich katalog będzie sukcesywnie rozbudowywany.

podobne treści