Wiadomości promowanewynalazki

Sferyczne panele słoneczne nie muszą być ustawione w stronę słońca

Dzisiejsze panele słoneczne muszą być ustawione w kierunku słońca by uzyskać maksymalna wydajność. Jednak japońskie przedsiębiorstwo opracowało sprytny sposób na to, by zbierać energię słońca niezależnie od jego położenia.

Płaskie panele słoneczne można zazwyczaj spotkać na dachach. Najbardziej efektywne są jedynie przez część dnia, kiedy to skierowane są bezpośrednio w stronę słońca. Oczywiście jeśli nie są zamontowane na mechanicznym systemie, który obraca je w odpowiedni sposób. Ale w ten sposób traci się część wygenerowanej energii na obracanie paneli. Sphelar – wynalazek firmy Kyosemi, wykorzystuje wiele małych sfer by zbierać energię słoneczną niezależnie od tego pod jakim kątem będzie na nie świecić słońce.

W związku z tym, poza zbieraniem energii słonecznej, która pada na nie bezpośrednio, Sphelar może zbierać również światło, które odbija się od przedmiotów otaczających go. W rezultacie wynalazek ten jest potencjalnie dużo bardziej efektywny niż tradycyjne, płaskie ogniwa fotowoltaiczne. Dodatkowo ogniwa Sphelar można zamontować na zakrzywionych powierzchniach lub wykorzystać w małych urządzeniach, np. w telefonach komórkowych.

[Kyosemi via Inhabitat]

podobne treści