bizneswynalazki

Serwery ogrzeją holenderskie domy

Jednym z większych problemów technicznych, które trzeba rozwiązać w każdej serwerowni, jest zagadnienie odpowiedniego chłodzenia. I od lat pojawiają się innowacyjne pomysły na rozwiązanie tego problemu. Jednym z najnowszych, jest pomysł wdrażany w życie przez holenderską firmę Nerdalize, która serwerami chce ogrzewać domy.

Już sam model biznesowy Nerdalize jest innowacyjny. Firma bowiem nie ma własnej serwerowni, ale umieszcza serwery w prywatnych domach. Generowane przez maszyny ciepło jest przechwytywane i wykorzystywane do ogrzewania tych budynków. W efekcie mieszkańcy płacą Nerdalize za dostarczanie ciepła, a klienci za dostarczanie usług hostingowych. Jednocześnie firma oszczędza, ponieważ nie musi utrzymywać własnych hal pełnych serwerów. Przynajmniej tak wygląda to w teorii, ponieważ nadal jest to program pilotażowy. Choć już teraz można mówić o pewnych sukcesach.

Pomysł zaczął być wdrażany w życie już dwa lata temu, kiedy to firma zaprezentowała swój pierwszy produkt, jakim był zasilany przez pojedynczy serwer grzejnik, który został wykorzystany w trwającym rok pilotażowym programie ogrzewania pięciu domów. Całość działała na tyle dobrze, że Nerdalize zdecydowało się teraz na wdrożenie drugiej fazy programu pilotażowego, na której realizację firma już zebrała ponad ćwierć miliona euro w ramach kampanii crowfundingowej.

W jej ramach serwery Nerdalize trafią w sierpniu do 42 holenderskich domów, w których będą ogrzewały wodę. Według obliczeń firmy, dzięki temu każde gospodarstwo zaoszczędzi rocznie 300 euro, a przedsiębiorstwo zapłaci o połowę mniej za utrzymanie serwerów.

Brzmi bardzo obiecująco, jednak nie można pominąć milczeniem pewnych problemów, które nieuchronnie związane są z takim modelem. Po pierwsze Nerdalize musi zadbać w odpowiedni sposób o fizyczne bezpieczeństwo sprzętu i danych, które przechowywane są, bądź co bądź, w lokalach, do których mogą mieć dostęp najróżniejsze osoby. Kolejnym jest dostęp techników w razie awarii, która może przytrafić się w nocy albo kiedy mieszkańcy są na wakacjach. Jeszcze innym kwestia zapewnienia stałego dostępu do energii i Internetu. Ale jeśli Nerdalize uda się w zadowalający sposób je wszystkie rozwiązać, może być na prostej drodze od sukcesu. Przynajmniej w Holandii, w której zimy są raczej łagodne.

Zdjęcie: Nerdalize

podobne treści