newssztuka

Sekretna galeria sztuki w czeluściach nowojorskiego metra

Gdzieś pod Wielkim Jabłkiem, na opuszczonej, nigdy nie oddanej do użytku
stacji metra, powstaje galeria sztuki. Tylko nieliczne grono osób wie,
gdzie znajduje się ta stacja.

Projekt Underbelly (Podbrzusze) polega na adaptacji niewykorzystanych pomieszczeń, w których miała znajdować się stacja kolejki podziemnej. Kuratorzy wystawy kryją się pod pseudonimami PAC i Workhorse. Pracują nad projektem już od półtora roku i udało im się namalować 103 murale.

Kulisy projektu nadają się do filmu akcji. Aby dostać się na stację, artyści muszą czekać na peronie funkcjonującej stacji, aż nikogo na niej nie będzie. Wtedy przechodzą sobie tylko znanymi korytarzami do wejścia na opuszczoną stację. Jest tam brudno i wilgotno. Co więcej, samozwańczy kuratorzy nie mają pozwolenia na korzystanie z miejsca, które nazwali Underbelly. Charles F. Seaton, rzecznik New York City Transit, powiedział dziennikowi NYT, że „nieuprawnione wkraczanie na własność Metropolitan Transport Authority jest nielegalne”, zaś osoby, które ją niszczą (np. malując graffiti), podlegają karze grzywny.

Where Is New York City's Secret Subway Art Gallery?

Praca na opuszczonej stacji była bardzo utrudniona. Oprócz wilgoci, smrodu i ciemności, dochodziły względy bezpieczeństwa. Raz artyści zgasili światła, ponieważ usłyszeli robotników pracujących w tunelu. Po kilku godzinach siedzenia w ciemnościach, postanowili wyjść na peron. Osłupiali robotnicy spytali tylko, skąd się wzięli. Była 4 nad ranem.

Czekamy, co z tego wyniknie. [NYT]

podobne treści