designnews

Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają

Czy wiesz, że scyzoryk powstał już w 1897 roku dzięki producentowi sprzętu chirurgicznego Karlowi Elsnerowi? Wynalazca dowiedział się, że szwajcarska armia zaopatruje się w noże w Niemczech. Jako wielki patriota postanowił założyć w Szwajcarii fabrykę składanych noży. Początkowo scyzoryk nazywano Offiziersmesser, ale nazwa była za trudna do wymówienia dla amerykańskich żołnierzy, którzy nazywali go Szwajcarskim Nożem Oficerskim (Swiss Army Knife).

Firma Elsnera działa do dziś, ale logo w postaci szwajcarskiego krzyża w tarczy herbowej nie pojawiło się na scyzoryku od razu, bo początkowo marką było nazwisko twórcy. Dopiero w roku 1909 zmieniono nazwę na Victorinox (nazwa Victoria powstała na cześć zmarłej matki producenta; końcówka „inox” pochodzi z francuskiego słowa inoxydable, czyli nierdzewny).
Dzisiejsze scyzoryki to często wyspecjalizowane noże, których używają rowerzyści, motocykliści, traperzy i wiele innych ludzi. Wyposażone są w wiele przeróżnych narzędzi, począwszy od śrubokrętów, kluczy nasadowych, pilników, korkociągów, pęset, kompasów,a skończywszy na pendrive’ach.
Ciekawy moim zdaniem wielofunkcyjny gadżet zaprojektowali spece z firmy MK7 Designs dla firmy Pocket Tool X. Chwalą się że ich produkt – Piranha (pirania) to narzędzie do wszystkiego. Już za około 150 złotych dostajemy designersko ukształtowany kawałek nierdzewnej stali hartowanej grubości 4 mm. Posiada on aż 11 funkcji. Można za jego pomocą odkręcać śruby, otwierać puszki i  butelki, a nawet wyciągać gwoździe. „Pirania” ma też tak zwany „skrobak”, którym możesz oczyścić buty z błota podczas mazurskich wędrówek. To wieloczynnościowe urządzenie ma zaledwie 10 cm długości i można je nosić na przykład na szyi. Projektanci twierdzą, że ich pomysł zrodził się z potrzeby. Jak zawsze – potrzeba matką wynalazków!

A tutaj możecie zobaczyć tą ostrą „Piranię” w pełnej okazałości: http://pockettoolx.com/products/piranha.

[pockettoolx, mk7design, slipperybrick]
Zdjęcie: scottfeldstein/Flickr

podobne treści

  • Łukasz Dymek

    Poprawcie błąd jest nam powinno być na…

  • zuzanna.wierzbicka

    dziękuję, zmęczenie wzięło górę;)

  • kindof

    mi wystarcza młotek, do wszystkiego