biznesnewsprogramy

Satya Nadella chce połączyć wszystkie systemy operacyjne Microsoftu w jeden

Podczas wczorajszej konferencji podsumowującej kwartalne wyniki finansowe Microsoftu, Satya Nadella potwierdził wcześniejsze przypuszczenia na temat tego, że Redmond planuje połączyć wszystkie swoje systemy operacyjne w jedną platformę.

Jak ujął to nowy CEO Microsoftu, jego firma „usprawni kolejną wersję systemu Windows poprzez połączenie trzech systemów operacyjnych w jeden spójny (…). Oznacza to, że jeden system działać będzie na wszystkich rozmiarach ekranów.”

A mówiąc wszystkie, Nadella miał na myśli wszystkie – od telefonu, aż po telewizory 4K. CEO Microsoftu przypomniał, że w przeszłości nad każdą wersją Windowsa pracował osobny zespół deweloperów. Teraz ma się to zmienić ponieważ Microsoft powołał jeden zespół deweloperów, któy korzystać ma ze wspólnej architektury. W planach jest również ujednolicenie sklepów z oprogramowaniem i platform deweloperskich dla Windows na telefonach, tabletach, laptopach i konsolach.

Nadella nie zdradził na razie w jaki sposób Microsoft chce połączyć ze sobą Windowsa, Windows Phone i Xbox, podkreślał za to korzyści, jakie powinny z tego wynikać dla użytkowników i deweloperów. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie Universal Windows Apps, czyli aplikacji, które mają działać zarówno na Windows Phone, Windows 8.1 czy na Xboksie.

Plany opracowania jednego systemu, który działać ma na wszystkich urządzeniach nie oznaczają jednak, że Microsoft zrezygnuje z jego różnych edycji. Microsoft planuje więc udostępnić różniące się ceną i możliwościami systemy w wersji Pro, Enterprise, czy tanią wersję dla tabletów, którą powinniśmy zobaczyć już pod koniec tego roku. Choć ich możliwości będą się różnić, wszystkie będą oparte na tej samej podstawie.

Jak widać podejście nowego CEO Microsoftu różni się znacząco od podejścia Steve’a Ballmera. Ten ostatni, tak jak konkurencja, starał się stworzyć spójny ekosystem produktów. Satya Nadella chce zunifikować najważniejsze produkty Microsoftu. Czy mu się to uda? Trudno powiedzieć, ale jeśli zrobione to będzie dobrze, to możemy tylko na tym zyskać.

podobne treści