biznes

Sankcje USA mocno wpłyną na finanse Huawei

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że utrudnienia, które dotknęły Huawei ze strony USA, odbiją się na finansach chińskiej firmy. Ale do tej pory Chińczycy raczej starali się bagatelizować ten wpływ. Teraz jednak szef firmy przyznał, że będzie on poważny.

W starciu z amerykańską administracją straty były pewne, ale do tej pory Huawei raczej unikało podawania spodziewanych przez siebie liczb. Ale swoje szacunki zaczęli robić inni, więc może dlatego prezes firmy, Ren Zhengfei, postanowił podzielić się wewnętrznymi obliczeniami.

Obecne projekcje finansowe Huawei mówią o przychodach za rok 2019 na poziomie 100 miliardów dolarów. To niemało, ale wcześniejsze szacunki mówiły i 125 miliardach. Co więcej, sprzedaż smartphone’ów ma spaść nawet o 40 procent w stosunku do sprzedaży, jaką udało się osiągnąć w roku ubiegłym. Szacunki Huawei są więc trochę bardziej optymistyczne niż szacunki, jakie podawał Bloomberg, który zakładał, że sprzedaż urządzeń mobilnych Huawei może spaść nawet o 60 procent.

Jak przekonuje dziś prezes Huawei, firma spodziewała się problemów w związku z decyzją amerykańskiej administracji, ale nie aż takich. Teraz wygląda na to, że nawet jeśli nałożony przez USA zakaz prowadzenia przez amerykańskie firmy interesów z Huawei zostanie szybko zniesiony, chińska firma wróci na wcześniejszą ścieżkę dynamicznego rozwoju dopiero za dwa lata.

Jednak ograniczenia w handlu z Huawei to także wymierne straty dla amerykańskich producentów, którzy sprzedają swoje podzespoły chińskiej firmie. Jak donosi agencja Reutera, nie tylko Google lobbuje za zniesieniem sankcji – do tych wysiłków przyłączyły się także Intel i Qualcomm. Czas pokaże, czy ich połączony głos sprawi, że Waszyngton zdecyduje się cofnąć swoje sankcje wobec Huawei.

Ilustracja: BalkanPhotos

podobne treści