newssmartfony

Samsung zaprezentował smartfon Galaxy Grand

Nareszcie. Choć mówiło się o nim już od dłuższego czasu, dopiero wczoraj Samsung dokonał oficjalnej prezentacji nowego, 5-calowego smartfona Galaxy Grand. Co ma nam do zaoferowania najnowsze dzieło koreańskiego giganta?

Trzeba przyznać, że urządzenie niespecjalnie wpisuje się w modę montowania w najnowszych smartfonach wyświetlaczy Full HD. Galaxy Grand dysponuje sporym, 5-calowym ekranem LCD TFT o nie zachwycającej już chyba nikogo rozdzielczości WVGA (800 na 480 pikseli). Nietrudno zgadnąć, że decyzja ta jest podyktowana chęcią obniżenia kosztów produkcji smartfona i uczynienia z niego modelu dostępnego także dla nieco mniej zamożnych konsumentów. Nie jest w końcu żadną tajemnicą, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego iPhone’a albo Samsunga Galaxy S III.

Grand – ze względu na łudząco podobny wygląd – może aspirować do miana namiastki obecnego flagowca koreańskiej firmy. Poza wspomnianym ekranem, urządzenie wyposażono m.in. w: wspierany 1 GB-em RAM-u, dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,2 GHz, 8 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej kartą micro SD), dwie – 8 oraz 2 MPx – kamery, radio Bluetooth, łączność Wi-Fi, moduł GPS i dość standardową, 2100 mAh baterię. Co ciekawe, smartfon ukaże się na rynku w dwóch wariantach z jednym bądź dwoma slotami na karty SIM (to zawsze cieszy). Kontrolę nad urządzeniem bazowo będzie sprawiać prawie najnowszy Android 4.1.2 Jelly Bean z autorską nakładką TouchWiz.

Poza datą premiery i oficjalną ceną urządzenia (tych nam jeszcze bowiem nie podano) zastanawia mnie jeszcze – skąd u licha Samsung wytrzasnął nazwę „Grand”. Polski odpowiednik tego słowa (wielki, okazały) sugeruje, że powinniśmy mieć do czynienia z czymś na kształt kolejnego flagowca albo najdoskonalszego dzieła w historii koreańskiej firmy. Tak najwyraźniej jednak nie jest. O co więc chodzi? O rozmiar ikon na wyświetlaczu WVGA? Potencjalny target? (Grandparents to po angielsku dziadkowie). Trudno odgadnąć.

Jakieś typy?

Obraz pochodzi z oficjalnego bloga Samsunga.

podobne treści