newswynalazki

Samsung pracuje nad szkłami kontaktowymi AR?

Jakiś czas temu Google X Lab pochwaliło się, że pracuje nad szkłami kontaktowymi wyposażonymi w sensory do mierzenia poziomu cukru. Ale to nie koniec możliwości inteligentnych szkieł kontaktowych, przynajmniej nie według Samsunga.

Nie jest niczym dziwnym, że koreański koncern interesuje się technologią Virtual Reality. Zainteresowanie technologią Augmented Reality także nikogo nie dziwi. Jednak zainteresowanie koncernu szkłami kontaktowymi, które mogłyby wyświetlać użytkownikom obraz, nadal wydaje się futurystyczne. Przynajmniej trochę, ponieważ do takiej miniaturyzacji obwodów, wyświetlaczy, układów zasilania i czujników, by mogły się one zmieścić na soczewce kontaktowej jeszcze daleka droga. Prawda?

Na razie odpowiedź brzmi „tak”, ale to nie zmienia faktu, że producenci interesują się sposobami realizacji tego typu urządzenia. Przykładowo Samsung złożył w Korei wniosek patentowy opisujący w jaki sposób urządzenie to mogłoby działać.

Według wniosku Samsunga, takie soczewki kontaktowe wysyłałyby obraz bezpośrednio na oczy użytkownika, ich czujniki wykrywałyby także ruch oraz mruganie. Dodatkowo miałyby być one wyposażone w miniaturową kamerę oraz antenę, za pomocą której bezprzewodowo łączyłyby się ze smartphonem.

Samsung najwyraźniej stoi na stanowisku, że szkła kontaktowe są w stanie zapewnić znacznie lepszą jakość obrazu i wygodę od okularów AR, a ich potencjał jeśli chodzi o tę technologię jest ogromny. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, że dzięki dużo bardziej dyskretnemu wyglądowi nie powinny one budzić aż takich emocji, jak prototypy Google Glass kilka lat temu.

Oczywiście samo złożenie wniosku patentowego nie świadczy jeszcze o tym, że Samsung rzeczywiście pracuje nad tego typu rozwiązaniem, ale wykluczyć tego nie można.

podobne treści