newsWiadomość główna

Samsung największym producentem telefonów na świecie

To już potwierdzone. Skończyła się pewna, trwająca 14 lat, era. Po raz pierwszy Samsung wysłał więcej telefonów niż Nokia, dzięki czemu uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu producentów, którzy wyprodukowali najwięcej tych urządzeń.

W pierwszym kwartale tego roku Samsung sprzedał 93,5 miliona telefonów (o 36% więcej niż rok wcześniej), podczas gdy Nokia w tym samym czasie wysłała do klientów 82,7 milionów sztuk. Pierwsze miejsce w tym rankingu Nokia przejęła w 1998 roku, wyprzedzając w zestawieniu Motorolę. Analitycy Strategy Analytics zaznaczają, że Samsungowi bardzo pomogło duże zainteresowanie jakim cieszą się smartphone’y z serii Galaxy.

Z drugiej strony Nokia straciła najwięcej w tych rejonach, w których do tej pory utrzymywała się nieźle. “W zeszłym roku Samsung stał się liderem w Europie, podczas gdy Nokia zachowała pierwsze miejsce na rynkach wschodzących,” powiedział Tom Kang ze Strategy Analytics. “Przewidujemy, że w pierwszym kwartale Samsung przejmie dużą część rynku w Azji, która należała do tej pory do Nokii. Chiny i Indie to dwa największe rynki, na których zyskał Samsung.” Zarówno więc sprzedaż smartphone’ów jak i zwykłych telefonów Nokii spada.

Jeśli chodzi o udział w rynku smartphone’ów, to w pierwszym kwartale tego roku, na pierwszym miejscu również uplasował się Samsung, który ze swoimi 44,5 milionami smartphone’ów wyprzedził Apple (35,1 milionów). Na trzecim miejscu znalazła się Nokia.

Na rezultaty wprowadzenia Nokii Lumia 900 na rynek, trzeba będzie trochę zaczekać. Choć z jednej strony popyt na nią w USA jest podobno ogromny. Nokia twierdzi, że sprzedano już 2 miliony tych urządzeń. Czas pokaże, czy Windows Phone będzie tym, co pozwoli Nokii wrócić do gry.

[Bloomberg]

podobne treści