newssmartfonyWiadomość główna

Samsung Galaxy S5 oficjalnie zaprezentowany!

 

Orzeł wylądował! Za nami oficjalna premiera smartfona Samsung Galaxy S5, czyli absolutnej gwiazdy tegorocznych targów MWC w Barcelonie. Nowe cacko Koreańczyków trafi do sklepów już w kwietniu, a

Design:

Niestety, wbrew zapowiedziom niektórych oficjeli giganta, wygląd urządzenia wcale nie jest czynnikiem mocno odróżniającym go od innych, starszych modeli smartfonów Galaxy. Jedyną godną uwagi designową nowinką wydaje się „perforowany” odwrót jego obudowy, który zdaniem Koreańczyków nadaje słuchawce „nowoczesnego i ekscytującego charakteru”. Niestety, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Samsung znów zawiódł oczekiwania osób spodziewających się obecności dobrego jakościowo „opakowania” sprzętu. Pomimo setek komentarzy wskazujących potrzebę dokonania zmian w tym zakresie obudowa Galaxy S5 – tak jak wypadku innych urządzeń Samsunga – została wykonana z plastiku i raczej nie zostanie oszczędzona w mediach przez wzgląd na pozostałe atuty smartfona. Szkoda.

Choć obudowa flagowca Koreańczyków znów okazała się sporym rozczarowaniem, nie można tego powiedzieć o innych elementach wyposażenia słuchawki. Na jej pokładzie nie zabrakło dla coraz popularniejszego, iPhone’o-podobnego czytnika odcisków palców, a ocenę jej obudowy poprawiają nieco certyfikaty świadczące o jej odporności na zachlapania i brud.

Zgodnie z naszymi doniesieniami z zeszłego tygodnia, skaner będzie w stanie zapamiętać odciski kilku różnych osób, którym nie trzeba będzie przypisywać dostępu do wszystkich funkcji smartfona (przydatne, gdy nie chcemy, by np. nasze dzieci miały swobodny dostęp do różnych prywatnych informacji czy plików).

Wyposażenie

Choć Galaxy S5 raczej nie zalicza się do grona wydajnościowych ułomków, wygląda na to, że tym razem Samsung przegrał wyścig smartfonowych zbrojeń ze swą najgroźniejszą konkurencją. O nieznacznie lepsze wyposażenie swych flagowych słuchawek zadbały ostatnio np. Sony czy LG. Tak czy inaczej wydaje się, że to i tak za mało, by koreańska firma przegrała z nimi także rywalizację o udziały na rynku rynku gadżetów mobilnych.

Przechodząc do rzeczy – urządzenie dysponuje większym od S4, 5,1-calowym wyświetlaczem Super AMOLED o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, potężnym, czterordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 800 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz, 16,7-megapikselową kamerą z niebywale szybkim autofocusem i nowym procesorem obrazu, 2 GB-tami RAM-u, portem IR, wsparciem dla NFC, Bluetooth 4.0 LTE oraz 16 lub 32 gigabajtami standardowej pamięci wewnętrznej. Dość istotnym elementem wyposażenia słuchawki ma być także jego Wi-Fi, które – w połączeniu z technologią MIMO – będzie (zdaniem Samsunga) najlepszym tego typu modułem na rynku smartfonów.

Zgodnie z przewidywaniami, kontrolę nad działaniem GS5 sprawuje najnowszy Android 4.4 KitKat. Całość przy życiu podtrzymuje zaś pozornie mało imponująca, 2,800 bateria, która według koreańskiej firmy (głównie dzięki innowacyjnym technikom oszczędzania energii) zapewni do około 10 godzin nieprzerwanej pracy z urządzeniem.

Ostatnią z najbardziej rzucających się w oczy nowinek dotyczących wyposażenia słuchawki wydaje się obecność na jego pokładzie, znanego choćby z zegarków Gear, pulsometru, który w parze z aplikacją S-Health ma stworzyć duet dbający o zdrowie jej  mniej lub bardziej ruchliwych użytkowników.

Materiał wideo autorstwa redakcji Android Authority 

Debiut

Oficjalna rynkowa premiera smartfona nastąpi już w kwietniu tego roku. Wciąż czekamy na informacje dotyczące jego oficjalnej ceny.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści