naukanews

Samoskładające się origami

Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Harvarda najwyraźniej znudziło się robienie papierowych samolocików dzieciom. Zamiast jednak nauczyć dzieci samodzielnego składania kartki papieru, postanowili skonstruować kartkę, która składa się sama.

Co prawda kartka nie jest z papieru, a z włókna szklanego. Ale i tak robi wrażenie. Kartkę naszpikowano elastyczną elektroniką i mikroskopijnych „siłowników”, które zginają się pod wpływem ciepła wytworzonego przez ładunek elektryczny. Dzięki temu potrafi ona tworzyć figury origami bez pomocy ludzkich rąk.

Oczywiście, kształty pokazane na filmie są bardzo proste – zwykła łódka i najprostszy samolot, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by nie stworzyć urządzenia które samo będzie się składało na przykład w łabędzia. Co więcej, pomysł może znaleźć bardzo praktyczne zastosowania, jak kubki, które dostosowują swój rozmiar do ilości zawartego w nich płynu. Tak, przyszłość zapowiada się ciekawie. [Brian Barrett/giz, ZDNet]

podobne treści