news

Samobójstwa w fabryce iPada

Nic dziwnego, że firma Foxconn jest na cenzurowanym. Donosiliśmy już, że ten dostawca Apple zalega z płatnościami i zatrudnia nieletnich pracowników. Ale dzisiejszy raport na stronach Telegraph o próbach samobójczych w ich fabryce to już lekka przesada. Okazuje się bowiem, że da się je wyjaśnić statystyką.

Historia została cynicznie opatrzona tytułem „Cztery próby samobójcze w ciągu miesiąca w fabryce Foxconn, wytwórcy iPada”. Telegraph donosi, że w zeszłym miesiącu czterech pracowników podjęło próby samobójcze, Co ciekawe, wszyscy wybierali taką samą metodę – skok z okna hotelu robotniczego. O śmierci jednego z nich wiadomo na pewno.

Kompleks Foxconn w Longhua zatrudnia około 300 tysięcy ludzi. Oficjalna częstotliwość samobójstw w Chinach wynosi 13,9 zgonów na 100 tysięcy osób w roku, a podejrzewa się, że w rzeczywistości może wynosić nawet do 23 zgonów na 100 tysięcy osób. Nawet taka niższa wartość przekłada się na, statystycznie rzecz biorąc, 41,7 samobójstwa rocznie wśród wszystkich pracowników w Longhua. Dawałoby to 3,5 samobójstwa w miesiącu. Jeśli przyjmiemy wyższą wartość, otrzymamy odpowiednio 69 zgonów rocznie i 5,8 zgonu w miesiącu. A pamiętajmy, że raport wspominał o zaledwie jednym lub dwóch przypadkach śmierci w wyniku samobójstwa.

Tak czy owak, wyraźnie widać nadużycie, jakiego dopuścił się Telegraph. Cztery próby samobójcze w miesiącu w tak dużej fabryce nie są niczym zaskakującym – to wynik poniżej średniej krajowej. Światowe media nie donosiłyby o czterech próbach samobójczych w trzystutysięcznym mieście Chiayi. To żadna wiadomość. Ale gdyby Chiayi produkowało iPada…

Oczywiście firmom, takim jak Foxconn, można, a wręcz należy patrzeć na ręce. Ale tego typu insynuacje jedynie ośmieszają autorów, którzy wolą histeryzować, zamiast skupić się na prawdziwych problemach chińskich pracowników. To przynosi znacznie więcej szkody, niż pożytku. [Telegraph]

podobne treści

 • sfsfs

  ciekawe czy tak samo bedzie w lodzi bo oni kupili della

 • Rafał Tomański

  przypomina mi to informacje o fali samobójstw wśród pracowników france telecom w ubiegłym roku

 • accerian

  kupili prawo do produkcji na terenie fabryki della, oraz wytwarzanie dla dell „wszystkiego” czyli o 30% więcej niż było wcześniej ;]

 • iphone3gs

  Informacja zupełnie bez sensu (nie chcę pisać, że nadurzycie), bo wszak od zawsze wiadomo, że są trzy rodzaje prawdy: cała prawda, g. prawda i statystyka.

 • Rafał Tomański

  zaczeto pewnie laczyc ten watek z samobojstwem pracownika foxconn, ktory w zeszlym roku zgubil prototyp 4

 • Dawid Krysiak

  To dokładnie tak samo jak z katastrofami lotniczymi – media lubią się rozpisywać, bo to bardzo dramatyczne i efektowne, ale statystyki nie kłamią – samoloty pozostają najbezpieczniejszym, ogólnodostępnym środkiem transportu. W Polsce co tydzień ginie kilkaset osób w wypadkach drogowych i nie ogłasza się z tego powodu ogólnokrajowej paniki i żałoby.