newsWiadomość główna

Sąd orzekł, że Google nie naruszyło patentów Oracle

Koniec wojny? Po tygodniu narad amerykański sąd wydał werdykt w sprawie naruszeń związanych z Androidem. Google zostało uznane za niewinne złamania dwóch patentów należących do Oracle (RE38,104 i 6,061,520).

Cała sprawa zaczęła się w 2010 roku, kiedy to Oracle przejęło firmę Sun Microsystem i pozwało Google za naruszenie jej patentów oraz praw autorskich w Androidzie. Od początku, pomimo raczej obciążających Google dowodów – wynikających m.in. z przechwyconych rozmów pracowników firmy, gigant z Mountain View całkowicie wypierał się winy. Dwa tygodnie temu serwis The Verge doniósł, że sąd doszedł do wniosku, iż część kodu Androida rzeczywiście narusza prawa autorskie Oracle co do „struktury , sekwencji i organizacji” aż 37 API Javy oraz 9 linijek kodu funkcji rangecheck. Sąd musi jednak jeszcze zdecydować czy SSO API Javy w ogóle może być przedmiotem ochrony praw autorskich – werdykt w tej sprawie powinien zapaść w trakcie kolejnych procesów. Sędziowie nie mieli za to wątpliwości co do tego, że Google naruszyło prawo wykorzystując 8 testowych plików Javy w Androidzie.

Jeśli sąd zdecyduje (a decyzja powinna zostać podjęta raczej niebawem), że „struktura, sekwencja i organizacja” API rzeczywiście mogą być chronione prawem autorskim, wówczas zostanie przeprowadzone postępowanie w celu określenia szkód, jakie wyrządziło Google naruszając wesołe trio. Jeśli jednak nie – zgodnie z porozumieniem zawartym przez obydwie firmy – Google wypłaci 150 tysięcy dolarów odszkodowania za każde z udowodnionych naruszeń.

[The Verge]

 

podobne treści