news

Rząd zamierza uregulować elektryczne hulajnogi

Elektryczne hulajnogi cieszą się coraz większą popularnością, również w naszym kraju. Wraz ze wzrostem ich ilości, pojawiają się też pewne problemy z nimi związane, którymi już niebawem ma zająć się rząd.

Jak poinformował wczoraj minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, przygotowano już odpowiednie zmiany przepisów, które uregulują status hulajnóg elektrycznych w Polsce. Do tej pory osoba poruszająca się takim pojazdem powinna być potraktowana jako pieszy i w związku z tym poruszać się po chodniku. Jednak w przypadku pojazdu, który potrafi rozpędzić się do prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, nie jest to najlepszy pomysł.

„Mówimy o urządzeniach transportu, napędzanych energią elektryczną. To jest pojazd,” stwierdził minister pytany o tę sprawę przez PAP. „Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy do prac rządu (…). Projekt [zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym] jest praktycznie gotowy.”

Jak dokładnie ma wyglądać ten projekt? Na razie dokładne szczegóły, poza tym, że elektryczne hulajnogi zostaną uznane za pojazdy, nie są znane. Ale na podstawie wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli rządu, można podejrzewać, że będą oni chcieli, by hulajnogi takie poruszały się po ścieżkach rowerowych. Z kolei minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz sugerowała niedawno w mediach również wprowadzenie obowiązku jeżdżenia w kasku oraz ustalenia minimalnego wieku użytkownika.

Ilustracja: Flickr/Anthony Quintano

podobne treści